Celá Kuba je po zásahu hurikánem bez proudu, bouře míří nad americkou pevninu a může zesilovat
Poté, co se Kubou přehnal hurikán Ian, zkolabovala na ostrově elektrická síť a celá země zůstala bez proudu. S odvoláním na úřady o tom informovaly agentury Reuters a AP. Živel udeřil v úterý na západní část Kuby jako hurikán třetí kategorie z pěti, úřady kvůli němu nechaly evakuovat na 50 000 lidí. Bouře nyní míří na americkou Floridu a panují obavy, že by mohla nad mořem zesílit na hurikán čtvrté kategorie.
Hurikán Ian na Kubu přinesl vítr o rychlosti až 200 kilometrů v hodině a silné lijáky. Asi v šest večer místního času postihl zemi výpadek proudu, kubánská státní televize oznámila, že jde o mimořádnou situaci a že úřady pracují na obnovení dodávek.
Práce na obnově budou pokračovat celou noc i ve středu ráno (místního času), uvedl v televizi Lázaro Guerra ze státní energetické firmy.
Kanada se připravuje na hurikán Fiona. Může být tím nejsilnějším, co východ země dosud zažil
Číst článek
Problémy způsobil hurikán v tepelné elektrárně Antonio Guiteras ve městě Matanzas na západě země, která je nejdůležitějším dodavatelem elektřiny v zemi. Kuba je přitom už roky v hluboké ekonomické krizi.
S výpadky elektřiny, které trvají řadu hodin a postihují různé regiony, se Kuba potýká dlouhodobě. V posledních roce ještě zintenzivnily a už loni přispěly i k masovým protivládním protestům.
Podle agentury EFE trvají výpadky v některých oblastech i více než deset hodin. Důvodem je zastaralá energetická síť, její nedostatečná údržba i nedostatek surovin pro tepelné elektrárny. Celonárodní výpadek však je výjimečný.
Hurikán Ian zdevastoval zejména západ Kuby a zasáhl také provincii Pinar del Río, v níž se pěstuje velká část kubánského tabáku. Podle AP zpustošil jednu z nejdůležitějších tabákových farem v zemi. Bouře způsobila záplavy, poškodila domy a vracela stromy.
Ian teď míří na americký stát Florida, kde úřady už dříve vyzvaly k evakuaci 2,5 milionu obyvatel. Očekává se, že by nad teplými vodami Mexického zálivu mohl nabrat na síle až na čtvrtou kategorii a během dne by měl podle předpovědí udeřit na západní pobřeží.
Mexiko zasáhlo zemětřesení o síle 7,5 stupně. Na pobřeží hrozí až třímetrové tsunami
Číst článek
Výpadek elektřiny na Kubě patří v posledních letech k největším na světě, v porovnání s jinými blackouty ale zasáhl relativně málo lidí. Například v červnu 2019 se bez elektřiny ocitlo na 48 milionů obyvatel Argentiny, Paraguaye a Uruguaye, po 13 hodinách byly dodávky obnoveny na většině zasaženého území.
Ve stejném roce od března do června rozsáhlé několikadenní výpadky elektřiny opakovaně postihly téměř celou třicetimilionovou Venezuelu, která se rovněž s výpadky elektřiny trvajícími řadu hodin potýká už několik let.
Nejhorší výpadek elektřiny postihl Indii, kde v červenci 2012 zůstalo bez proudu na 670 milionů lidí, asi polovina obyvatel. V lednu 2001 rovněž v Indii se bez elektřiny ocitlo přes 200 milionů lidí v severních oblastech země.
V Jižní Americe byl nejhorší dvouhodinový blackout, který v lednu 2002 ochromil život skoro poloviny Brazílie, což bylo zhruba 100 milionů lidí.