V Česku se kvůli koronaviru zakazují akce nad 100 lidí. Zavírají se základní, střední a vysoké školy

  • Česko přijímá další mimořádná opatření v boji proti novému typu koronaviru. Od úterního večera se nesmí konat soukromé ani veřejné akce nad 100 lidí. Od středy pak zůstanou zavřené základní, střední, vyšší odborné školy a vysoké školy. Obě opatření budou platit do odvolání.
  • Česko mělo k pondělnímu večeru 40 potvrzených případů nákazy. Jedním z nakažených je pražský taxikář, u kterého nebyl jasný zdroj infekce.
  • Italský premiér Giuseppe Conte podepsal dekret, na jehož základě od noci na úterý platí v celé Itálii tvrdá omezení pohybu i zákaz hromadných akcí včetně svateb a pohřbů.
  • Šíření nového typu koronaviru v nejlidnatější zemi světa se podle oficiálních údajů dál zpomaluje. Národní zdravotnická komise v úterý oznámila, že úřady v pevninské Číně po nedělních 40 evidovaly za pondělí pouze 19 nových případů nákazy. To je nejmenší nárůst od 20. ledna, kdy Peking začal oznamovat celostátní bilanci, napsala agentura AP.

Aktualizováno Praha/Řím/Peking (Aktualizováno: 12:01 10. 3. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Itálie zavádí další preventivní opatření (ilustrační foto)

Itálie zavádí další preventivní opatření (ilustrační foto) | Foto: Flavio Lo Scalzo | Zdroj: Reuters

„Zakazují se od 10. března od 18.00 divadelní, hudební, filmová a další umělecké, sportovní, náboženské akce, trhy, veletrhy, veřejné i soukromé,“ oznámil po mimořádném jednání Bezpečnostní rady státu premiér a šéf ANO Andrej Babiš. (více o přijatých opatřeních zde)

Za den přibylo v Česku 25 nakažených koronavirem. ‚Je to dynamický nárůst,‘ uvedl ministr

Číst článek

Sportovní akce se budou moci konat bez diváků, podle Babiše bude záležet na rozhodnutí pořadatelů, respektive svazů. 

Zákaz se nevztahuje na schůze, zasedání a podobné akce ústavních orgánů, orgánů veřejné moci či soudů. Stát zatím neuvažuje o tom, že by byly zavírány restaurace či nákupní centra. Nechystá ani omezení městské hromadné dopravy.

„Od 11. března se zakazují osobní přítomnost žáků a studentů na základním, středním a vyšším odborném vzdělávání ve školách,“ dodal předseda vlády.

Opatření se týká také vysokých škol, naopak mateřských škol se zrušení výuky od středy nedotkne. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha za ANO nejde o velké kolektivy dětí, navíc by to mělo dopad na rodiče.

Epidemiolog: Kontroly na hranicích nejsou v boji proti koronaviru efektivní, mají ale uklidnit situaci

Číst článek

Rodiče si budou moci podle ministra vzít na hlídání malých dětí ošetřovné, protože jde o mimořádné opatření. Učitelů se opatření podle něj týkat nebude, mohou vyučovat například přes internet.

Česko má zatím 40 lidí nakažených novým typem koronaviru. Ministr zdravotnictví Vojtěch v úterý ráno napsal na twitter, že Česko má další dva potvrzené případy nakažení koronavirem. „Jedna žena ročník 1959 ze Středočeského kraje, přišla do kontaktu s nakaženou ženou v zaměstnání, která byla na lyžích v italské Val Gardeně,“ uvedl. Druhý je muž ročník 1966 z Ústeckého kraje, který se vrátil z lyžování v Sextenu v Itálii.

Mezi čtyřicítkou nakažených je také pražský taxikář. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v pondělí České televizi řekl, že tento případ je zlomový. Není podle něj jasné, jak se řidič nakazil. Nemoc se tak zřejmě začíná šířit v komunitě.

Článek pokračuje pod online reportáží:

Kvůli koronaviru platí v Česku od úterý zákaz návštěv v lůžkových odděleních nemocnic a domovech pro seniory s výjimkou oddělení pro děti či rodičky. Zákaz se netýká také hospiců. Pokračují kontroly na deseti hraničních přechodech na jihu a západě země, při nichž hasiči namátkově měří teplotu řidičům a cestujícím.

Karanténa na celé území

Italská vláda dva dny po vyhlášení karantény v severních regionech rozšířila omezení na celé italské území a oznámila, že lidé budou moci cestovat pouze do práce či v naléhavých situacích. Epidemii nemoci COVID-19, která je v Evropské unii spojena už s více než 500 úmrtími, vpodvečer na dálku proberou lídři členských států bloku.

Itálie je ze všech evropských států nákazou zasažena nejhůře, přítomnost čínského viru se zde za poslední týdny potvrdila u více než 9000 lidí. Infekci nepřežilo nejméně 463 pacientů, většinou šlo o lidi ve věku nad 80 let. Nejvíce nakažených i mrtvých hlásí sever země, koronavirus se už ale rozšířil do všech 20 italských regionů.

„Čísla nám ukazují, že zažíváme výrazný nárůst počtu nakažených... a také zesnulých lidí,“ řekl v pondělí večer italský premiér Giuseppe Conte, když oznamoval celostátní karanténu, která platí ode dneška až do 3. dubna.

Šedesát milionů obyvatel Itálie bude moci cestovat jen kvůli práci a zdravotním či rodinným krizím, zavřené zůstanou všechny školy a univerzity, zakázané jsou sportovní akce i veškerá shromáždění na veřejných prostranstvích. Omezení se vztahují i na kina, divadla a muzea nebo na obchody a restaurace.

Češi v Itálii

Podle českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) by čeští občané, kteří jsou v Itálii a chtějí odjet, měli kontaktovat konzulární pracoviště českého zastupitelského úřadu v Miláně či Římě. Česká diplomacie nyní nařízení italských orgánů a jeho dopad na cizince ověřuje, řekl Petříček České televizi.

Společné úsilí proti šíření koronaviru a souvisejícího onemocnění COVID-19 budou od 17.00 prostřednictvím videokonference projednávat lídři členských zemí Evropské unie. Evropská komise dosud mimo jiné zahájila společný nákup ochranných prostředků, vyhradila finance na výzkum léků a snaží se koordinovat kroky přijímané jednotlivými státy, které však hrají v jednotlivých opatřeních hlavní roli.

Boj proti nákaze bude rovněž hlavním tématem úterního plenárního zasedání Evropského parlamentu. To bylo nejdříve kvůli koronaviru přesunuto ze Štrasburku do Bruselu a následně zkráceno ze čtyř dní na jeden. Poslanci odložili větší část plánovaných bodů včetně rezoluce odsuzující možný střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše a jeho verbální útoky na členy Evropský parlament.

Čína hlásí 19 nakažených

Čínská vláda zároveň ohlásila  19 nových případů a  úmrtí dalších 17 nakažených, čímž celková bilance narostla na 3136 mrtvých. Všechny nové oběti jsou hlášeny z velkoměsta Wu-chan v provincii Chu-pej, které je hlavním ohniskem nákazy novým koronavirem a souvisejícího onemocnění označovaného jako COVID-19. Virus se ve městě s 11 miliony obyvatel objevil na konci loňského roku a od té doby se jim v pevninské Číně nakazilo 80 754 lidí. Skoro 60 000 už úřady považují za uzdravené.

‚Hrozba pandemie je velmi reálná.‘ Podle Světové zdravotnické organizace ale lze koronavirus kontrolovat

Číst článek

Zatímco v Číně růst počtu potvrzených nakažených v posledních dnech výrazně zpomaluje, jiné země v čele s Itálií zažívají opačný vývoj. Zároveň stále přibývají státy, které ohlašují první potvrzené případy nákazy. Nejnověji jsou to Panama, Mongolsko a Burkina Faso.

Výskyt nového koronaviru už se potvrdil ve více než 100 zemích a u více než 113 000 lidí. Podle databáze agentury AFP je už infekce v součtu všech zemí spojena s úmrtím více než 4000 lidí.

U většiny nakažených nepůsobí virus vážné problémy a projevuje se pouze zvýšenou teplotou či kašlem. Hrozbou je zejména pro seniory a lidi s již existujícími zdravotními problémy, u kterých může COVID-19 vést například k zápalu plic.

Jižní Korea dnes hlásila v důsledku aktuální epidemie už 54 úmrtí, o tři více než v pondělí ráno. Počet nakažených zase oproti předchozí bilanci místních úřadů stoupl o 35 na celkových 7513 případů. Řady pozitivně testovaných pacientů se v zemi aktuálně rozšiřují pomaleji než na přelomu února a března, píše agentura Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme