Na výletní lodi v Japonsku se dál šíří nový koronavirus. Nakazilo se dalších 44 lidí

Japonsko umožní starším a chronicky nemocným cestujícím z výletní lodi Diamond Princess, kterou drží v karanténě v jokohamském přístavu, vystoupit dříve než před plánovaným 19. únorem. Informovala o tom japonská televize NHK. Na lodi se šíří nákaza novým koronavirem Covid-19, který byl nově potvrzen u 44 dalších lidí, napsala ve čtvrtek agentura Reuters.

Tokio/Phnompenh Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výletní loď Diamond Princess, která kotví v Jokohamě

Výletní loď Diamond Princess, která kotví v Jokohamě | Foto: Kim Kyung-Hoon | Zdroj: Reuters

Japonské úřady počátkem února rozhodly držet 14 dní v karanténě všech 1045 členů posádky a 2666 cestujících, kteří na lodi trávili luxusní dovolenou ve východní Asii. Podezření, že se nemoc na plavidle Diamond Princess šíří, pojaly úřady poté, co Hongkong potvrdil koronavirus u člověka, který na lodi pobýval.

Frustrace, strach i podpora. Žena pro iROZHLAS.cz popisuje situaci z lodi uzavřené kvůli koronaviru

Číst článek

Nyní chce Japonsko podle japonské televize NHK ještě před koncem karantény povolit opustit loď cestujícím, kterým je více než 80 let, a také těm, které trápí chronické potíže. Loď budou moci podle agentury Kjódó opustit zřejmě již v pátek, pokud se u nich infekce neprokáže.

Na lodi Diamond Princess se dosud nákaza potvrdila u 218 lidí. Se započtením těchto nemocných a případů z pevniny hlásí Japonsko 247 infikovaných.

V Kambodži mezitím zakotvila výletní loď Westerdam, která vyplula 1. února z Hongkongu a která dosud marně hledala zemi, která by ji přijala. Na palubě je 802 členů posádky a 1455 pasažérů převážně ze Spojených států, Kanady a Británie, u nikoho z nich nákaza zatím potvrzena není.

Plavidlo spustilo kotvu asi kilometr od přístavu ve městě Sihanoukville. Na palubu nyní vstoupí zdravotnický tým, který přítomné zkontroluje a rozhodne, jak s vyloděním postupovat.

Frustrace i podpora

Jednou z pasažérek Diamond Princess je i Američkanka Sarah Aranová, která v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz popsala situaci na lodi: „Někteří jsou znudění, jiní zase frustrovaní. Někteří cestující se s tím ale nevyrovnávají vůbec dobře.“

V nejhorší situaci se podle ní nacházejí lidé s kajutami v prostřední části lodi. Nemají totiž přístup na balkon, na čerstvý vzduch se proto mají šanci dostat jen sporadicky. „Vyjít nahoru na palubu a dostat se na vzduch mohou jednou za den,“ přiblížila s tím, že se cestující snaží jeden druhého podporovat.

Aranová se na okružní plavbu vydala bez jakéhokoliv doprovodu. Na rozdíl od většiny pasažérů se proto s těžkostmi spojenými s karanténou musí vyrovnávat úplně sama. Pro Američanku jde o první podobnou plavbu v životě. A jak sama říká, pravděpodobně také její poslední.

Olympiáda bude

Nákaza novým koronavirem, se kterým se potýká především Čína, nenaruší program letních olympijských a paralympijských her v Tokiu. Ve čtvrtek to podle agentury Kjódó prohlásil šéf organizačního výboru Jošihiro Mori.

„Chci znovu zdůraznit, že o zrušení nebo odložení her v Tokiu se neuvažuje,“ prohlásil Mori na začátek dvoudenního zasedání Mezinárodního olympijského výboru.

Na počátku února japonský premiér Šinzó Abe řekl, že jeho země učiní vše, aby šíření koronaviru neovlivnilo letošní letní olympijské hry. Také organizační výbor opakovaně prohlašuje, že sportovní klání se uskuteční. Olympiáda v Tokiu začíná 24. července.

EU o koronaviru

O tom, jak nejlépe zabránit případnému šíření nového koronaviru po Evropě, budou ve čtvrtek mluvit ministři zdravotnictví členských zemí Evropské unie. Evropské země registrují několik desítek lidí nakažených virem šířícím se z Číny a členské státy chtějí mimo jiné zlepšit spolupráci a výměnu informací o nových případech.

Obávaný koronavirus konečně dostal jméno. Jak daleko jsou vědci s bojem proti Covidu-19?

Číst článek

Kromě posílení vzájemné spolupráce budou ministři hovořit mimo jiné o tom, jak zajistit v členských zemích dostatek roušek či dalších ochranných prostředků či jak co nejúčinněji sdílet informace o šíření nákazy. Návrh závěrů schůzky počítá s tím, že ministři vyzvou Evropskou komisi, aby vyhodnotila obecný dopad globálních zdravotních epidemií na dostupnost léků na unijním trhu.

Koronavirus bude rovněž jedním z témat končícího plenárního zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku. Europoslanci by měli schválit usnesení k lidskoprávní dimenzi této epidemie.

Nový typ koronaviru označovaný jako Covid-19 zabil v Číně již přes tisíc lidí, nakazilo se jich více než 42 tisíc. Z evropských zemí se nákaza zatím rozšířila do Německa, Francie, Itálie, Španělska, Belgie, Británie, Švédska a Finska. Úřady registrují přes čtyři desítky infikovaných.

První nakaženou hlásí podle deníku The Guardian také britská metropole Londýn. Koronavirus se objevil u mladé Číňanky, která žije v hlavním městě s příbuznými. Celkem je nyní v Británii devět lidí, u které se projevil nový koronavirus.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme