Kapitán potopeného trajektu Sewol dostal 36 let vězení, státní zástupci se odvolají

Jihokorejští státní zástupci podají odvolání proti rozsudkům, které si vyslechla posádka trajektu Sewol. Soud jim dnes udělil tresty vězení od pěti do 36 let. Nejvyšší trest dostal kapitán ztroskotaného výletního plavidla I Čun-sok. Potápějící se loď opustil mezi prvními. Zástupci pro něj původně požadovali trest smrti. Trajekt s téměř 500 lidmi na palubě havaroval v dubnu. Nehodu nepřežilo přes 300 lidí. Většina z nich byli středoškoláci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kapitán se během procesu za své chování omluvil a prohlásil, že netušil, že jeho počínání si vyžádá tolik obětí.

Spolu s ním stálo před soudem dalších 14 členů posádky. Například hlavní inženýr je vinen z vraždy, protože nepomohl dvěma raněným členům posádky. Za to dostal 30 let. Zbytek posádky odešel od soudu až s 20letými tresty.

Publikum v přeplněné soudní síni reagovalo na výroky soudu rozhořčenými, nevěřícnými výkřiky. "Tohle není spravedlivé!" zvolala jedna z příbuzných obětí nehody, zatímco další rodinní příslušníci propukli v pláč.

"Opravdu životy našich dětí mají tak malou cenu? Ani trest smrti by nebyl pro posádku dostatečný," zlobila se další přítomná. Po vynesení rozsudků vydaly rodiny obětí prohlášení, v němž uvedli, že je rozhodnutí soudu šokovalo a že spravedlnost nebyla naplněna.

Kapitán ztroskotané lodi Sewol I Čun-sok | Foto: Reuters

Trajekt, který převážel přes 470 lidí, se potopil 16. dubna. Více než 320 pasažérů byli středoškoláci na školním výletě. Dosud se podařilo najít těla 295 lidí, ostatky dalších devíti se nadále pohřešují.

Jižní Korea dnes před vynesením verdiktu oznámila, že končí s podmořským hledáním zbylých devíti těl.

Příbuzní obětí se totiž obávají o životy potápěčů ve stále nebezpečnějším vraku a nechtějí mít na svědomí další zbytečná úmrtí - během pátrání v potopeném trajektu zemřeli dva civilní potápěči.

Navíc pokračující pátrání stále jitří bolestivé vzpomínky a pozůstalí doufají, že s koncem soudu tak konečně naleznou klid.

Kapitánovi původně hrozil trest smrti. Byla to ale spíše teoretická a především symbolická možnost, i když korejské právo trest smrti připouští. Poslední poprava se ale konala v prosinci 1997.

V současné době čeká ve vězení na výkon trestu smrti nejméně 60 lidí. Poslední přibyl v roce 2009. Parlament ale zvažuje jeho úplné zrušení, i když některé zločiny jako znásilňování nezletilých vždy vyvolají vlnu podpory pro absolutní trest.

Tragédie trajektu Sewol, která patřila mezi nejvážnější neštěstí v Jižní Koreji za poslední desetiletí, vedla k celonárodnímu smutku i hledání viníků.

Minulý pátek jihokorejští poslanci schválili plán na rozpuštění pobřežní stráže a předání jejich povinností dalším vládním agenturám. Pobřežní stráž sklidila kritiku za příliš pomalou a neprofesionální záchrannou akci.

Potopení trajektu Sewol | Foto: Český rozhlas

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme