Zemřel americký senátor John McCain. Veterán z Vietnamu často stál proti vlastní straně, kritizoval i Trumpa
Ve věku 81 let zemřel v sobotu známý americký senátor John McCain. Jeden z nejvýraznějších politiků posledních desetiletí trpěl rakovinou mozku. McCain byl republikán, často ale svoji stranu neváhal ostře kritizovat. Pevný charakter ukázal už během vietnamské války. Strávil víc než pět let v zajetí poté, co jeho letadlo nad komunistickým severním Vietnamem sestřelili. Jeho rodina v pátek informovala, že se rozhodl ukončit léčbu.
Rok 2008. Tehdy se na McCaina dívala celá Amerika. Souboj o prezidentské křeslo s Barackem Obamou nakonec prohrál. Byl to souboj generací i odlišných názorů.
O pár let později se porážce jenom smál. „Když jsem prohrál, spal jsem úplně jako dítě. Takže dvě hodiny spánku a pak brečet a brečet…“ popisoval tehdy.
McCain se narodil v Panamě jako syn admirála amerického námořnictva. O mnoho let později mu postavení jeho otce mělo pomoci k dřívějšímu propuštění z válečného zajetí ve Vietnamu. McCain ale protekci odmítnul a počkal si na propuštění ostatních zajatců.
Začátkem 90. let se pak podílel na zlepšování diplomatických i ekonomických vztahů mezi USA a Vietnamem.
Podporoval americké vojenské angažmá v Iráku a v zahraniční politice měl renomé takzvaného jestřába. „Zkušenosti ze zajetí mi daly novou perspektivu. Ukázaly, co je v životě důležité a co ne. A do smrti budu hrdý na tuhle zemi,“ říkával.
I když bránil rozhodnutí administrativy prezidenta George Bushe mladšího vést vojenská tažení v cizině, zároveň Bushovu vládu kritizoval, že v Iráku od začátku neměla jasný plán, jak uspět. Vší silou se taky zasazoval o zákaz mučení, kterým si sám ve Vietnamu prošel a nechtěl, aby americké jednotky v cizině používaly brutální výslechové techniky.
‚Věrně sloužil USA 60 let‘
McCain leckdy překonával i stranické příkopy. Za přítele a skvělého člověka ho označil i nezávislý senátor blízký demokratům Bernie Sanders.
Špatné vztahy měl naopak McCain s republikánským prezidentem Donaldem Trumpem. Ještě během vypjaté volební kampaně Trump na vlivného senátora zaútočil: „McCain je válečný hrdina, protože padnul do zajetí. Nemám rád lidi, co se nechají chytit.“
Senátor naopak Trumpa po jeho zvolení prezidentem ostře kritizoval za chyby v zahraniční politice i za aroganci vůči médiím.
McCain si celý život s sebou nesl následky vietnamských zranění i dřívějších nemocí, a na jeho chůzi i tváři bylo vidět, čím si prošel. Podobně trvalý otisk nechal on sám i v americké politice.
„Senátor John Sidney McCain III zemřel v 16.28 (místního času), 25. srpna. V době jeho smrti u něj byla jeho manželka Cindy a jejich rodina. Věrně sloužil Spojeným státům 60 let,“ stálo v prohlášení jeho kanceláře.
McCain více než rok bojoval s glioblastomem, který je označován za nejagresivnější typ mozkových nádorů. Pacienti s touto diagnózou umírají v průměru do tří měsíců a pokud jsou optimálně léčeni, pak v průměru za jeden rok. V pátek s odvoláním na politikovu rodinu list The New York Times informoval, že se McCain rozhodl léčbu ukončit.
Pohřeb bez Trumpa
Jak uvedla americká CNN s odvoláním na rodinné přátele, McCain nechtěl Trumpa na svém pohřbu. Nynější administrativu tak bude nejspíš na smutečním obřadu zastupovat viceprezident Mike Pence. McCainův pohřeb se uskuteční v katedrále ve Washingtonu, následně bude pochován ve městě Annapolis ve státě Maryland, uvedla jeho rodina. Na jeho pohřbu nejspíš promluví bývalí prezidenti George Bush mladší a Barack Obama.
Ještě předtím bude McCainovo tělo vystaveno v Kapitolu v Arizoně a rovněž v rotundě amerického Kapitolu ve Washingtonu. Jak poznamenal list The New York Times, této pocty se dostává jen nejvýznamnějším osobnostem Spojených států.
Barack Obama na facebooku napsal, že s McCainem navzdory názorovým rozdílům „sdílel oddanost k něčemu vyššímu, něčemu za co Američané a imigranti po generace bojovali, pochodovali a obětovali se“. „Málo z nás si prošlo zkouškou, jako kdysi podstoupil John, a málo z nás muselo prokázat takovou odvahu,“ napsal Obama.
Sarah Palinová, která s McCainem v prezidentských volbách kandidovala na jeho viceprezidentku, uvedla, že přišla o přítele a svět přišel o „americký originál“, na twitteru sdílela fotografii, na které stojí po jeho boku.