Jižní Koreu už chrání protiraketový systém. Není jasné, kdo za něj zaplatí
Americký protiraketový systém THAAD v Jižní Koreji už je v provozu. Podle britské BBC to oznámila mluvčí americké armády s tím, že jde zatím o základní funkčnost. Plnou schopnost reagovat na raketové útoky bude údajně systém mít až za několik měsíců.
THAAD je protiraketový štít určený proti střelám krátkého a středního doletu. Funguje tak, že proti blížícím se nosičům, včetně těch jaderných, vyšle vlastní rakety, které je zlikvidují. Výhodou tohoto postupu je, že je nižší riziko spuštění výbuchu, ke kterému je nepřátelská raketa určena.
V Jižní Koreji má podle dohody se Spojenými státy sloužit jako ochrana před případným útokem autoritativního režimu Kim Čong-una.
Zatím ale není jasné, jestli bude muset Jižní Korea za systém zaplatit, nebo ne. „Informoval jsem Jižní Koreu, že by bylo vhodné, aby za systém zaplatily. Proč máme platit miliardy dolarů? Ten systém je fenomenální. Sestřeluje rakety z nebe. Je to nejúžasnější zařízení, které jsem kdy viděl. Chci Jižní Koreu ochránit, ale musí za to zaplatit," řekl už dříve americký prezident Donald Trump.
Přestože by podle Trumpa měla Jižní Korea za obranný systém zaplatit asi 1 miliardu dolarů, má jihokorejský prezident jiné informace. Bezpečnostní poradce Bílého domu, generál McMaster mu totiž řekl, že, Spojené státy budou zatím za systém THAAD platit, jak to bylo v původní dohodě.
Nasazení protiraketového systému vyvolalo protesty, v první řadě na mezinárodní scéně. Protestuje proti němu především Čína. Peking se domnívá, že radarový systém, který k THAADu patří, dokáže získávat informace i z jeho území, což se tamní vládě nelíbí.
Proti raketovému systému ale protestují i Jihokorejci. Nelíbí se jim především nasazení nákladních vozů s raketami v okolí jejich domovů. Mohou totiž být primárním cílem případného útoku a okolní domy jsou tak o to více ohroženy. Proti několika stovkám demonstrujících zasahovala i policie. A proti THAADu se pochopitelně vymezila i KLDR, před kterou má Jižní Koreu systém chránit.
Trump o víkendu prohlásil, že by se za určitých podmínek s autoritativním vládcem Severní Koreje Kim Čong-unem sešel. Severokorejského vůdce v rozhovoru pro americkou televizi označil za „chytrého týpka", ačkoliv si nebyl jistý, zda jde Kim Čong-una označit za příčetného.
Trumpův mluvčí Sean Spicer ale později tuto možnost popřel, respektive velmi složitě vysvětlil, že by se podmínky mezi Spojenými státy a Severní Koreou musely změnit.
„Za těch pravých podmínek, je myslím fráze, kterou použil, a to je konzistentní s naší současnou politikou, kterou prosazuje i ministr zahraničí Tillerson. Nejprve se musí zklidnit jejich provokativní chování. To je jedna z podmínek, které musí naplnit. To bude známka dobré vůle. Podmínky zcela určitě nejsou naplněny. Ale myslím, že prezident to řekl jasně, stejně jako ministr zahraničí, že jsme připraveni, pokud se situace změní. Ale tam zatím zdaleka nejsme," řekl Spicer.
K řešení vážné situace mezi Spojenými státy a Severní Koreou už vyzval i papež František. Situace je podle něj příliš žhavá a vyžaduje zásah prostředníků. Případná válka by totiž podle něj dopadla na velkou část lidstva.