Jen zlomek vlaků řídí v Británii ženy. Podle poslankyně za to může i mašinka Tomáš
Britská opoziční politička Mary Creaghová se rozhorlila nad tím, že v zemi je hodně strojvůdců a málo strojvůdkyň. Stínová ministryně dopravy se domnívá, že za to mimo jiné může oblíbený dětský seriál o mašince Tomášovi.
Podle deníku Telegraph je ve velké Británii asi tisíc strojvůdkyň, z celkového počtu britských strojvůdců tvoří ženy něco přes čtyři procenta. To je podle labouristické poslankyně Mary Creaghové „národní skandál“.
Podle ní k němu přispěla i mašinka Tomáš. Tento hrdina více než čtyřiceti knih a animovaných seriálů baví děti už 67 let, podle Creaghové však příběhy v dětech podporují negativní stereotypy.
Mašinku Tomáše (Thomas the train) si v roce 1946 vymyslel anglikánský reverend Wilbert Awdry. Chtěl zabavit syna Christophera, který měl spalničky. Právě Christopher pak pokračoval v Tomášových příbězích. Dnes už existuje 42 knih o mašince a řada televizních seriálů.
Vystupují tam totiž lokomotivy a vagónky převážně s mužskými jmény – vedle Tomáše třeba James, Edward, Henry, Gordon či Percy a dokonce i „tlustý přednosta“ je muž.
Pár ženských jmen, které v příbězích jsou, podle Creaghové situaci nezachrání, mašinka Emily to zkrátka neutáhne.
Vlastník práv na příběhy o Tomášovi, společnost Hit Entertainment v reakci na Creaghovou připustila určitou historickou nevyváženost příběhů. Ujistila však také, že pár ženských mašinek je jaksi „ve vývoji“.
Ženy v Saúdské Arábii nesmějí řídit. Tamní aktivistky proti tomu protestují
Číst článek
Reakce na političku lze najít i na sociálních sítích. Pokud se labouristická poslankyně chtěla zviditelnit, Tomáš jí v tom dost pomohl, i když ne vždy jsou ohlasy kladné. „Zachraňte mašinku Tomáše, volte konzervativce,“ nabádá například jeden z uživatelů.