Další rána pro Jemen. Po hladomoru hrozí zemi sužované válkou epidemie cholery
V Jemenu, který čelí pět let občanské válce, přibývá pacientů nakažených cholerou. Podle OSN se zdravotníci obávají, že se zopakuje epidemie z roku 2017, kdy se nakazil milion lidí. Jemenská zdravotnická zařízení jsou plně vytížená, v březnu se ve srovnání s předchozími měsíci počet nakažených zdvojnásobil.
Bezpečnostní problémy v Jemenu ohrožují i zdravotnická zařízení – organizace Lékaři bez hranic zavřela svou nemocnici v jihojemenském Adenu, protože jeden z tamních pacientů byl unesen a později nalezen mrtvý.
Když lidé trpí, nezajímá je, kdo válku začal, vysvětluje šéf českých Lékařů bez hranic
Číst článek
Nemocnice As-Sabín v Saná má všechna lůžka obsazená, pacienti leží i ve stanech na dvoře, napsala agentura AP. Někteří čekají na ošetření na kartonech rozprostřených pod stromy a sáčky s infúzemi jsou zavěšeny na větvích.
Dvě epidemie
„Neustále přijímáme nové případy, někdy tři čtyři za minutu. Přicházejí lidé z celé země,“ řekl doktor Ismáíl Mansúrí. On i několik jeho kolegů se cholerou také nakazili, jeden z nich zemřel.
Jemen má za sebou od roku 2016 dvě epidemie cholery. Nakazilo se 1,4 milionu lidí a zemřelo 3 tisíce pacientů. Horší byla epidemie z roku 2017, která se považuje za největší ze světového pohledu. Šíření nemoci se zcela nezastavilo, ale zpomalilo se koncem loňska.
Letos v březnu zaznamenali přes 76 tisíc nových pacientů a 195 úmrtí, zatímco v únoru bylo 32 tisíc nových nemocných. Od začátku roku na choleru v Jemenu zemřelo 300 lidí, což je vývoj, který odpovídá situaci ze začátku roku 2017.
Špatná situace na jihu
Cholera se šíří hlavně vodou a jídlem, které přišlo do styku s výkaly nemocných. Při včasném nasazení léčby život není ohrožen, v opačném případě umírá člověk na dehydrataci, zvracení a průjem.
Lékaři bez hranic upozornili na obtížnou bezpečnostní situaci na jihu. Organizace zavřela svou nemocnici v Adenu, kde nyní sídlí vláda, protože Saná je od roku 2014 v rukou povstaleckých šíitů.
„Máme obavy ze zhoršující se bezpečnostní situace v Adenu a z důsledků, jaké to může mít na nás a naše pacienty, jejichž život je při incidentech ohrožen,“ uvedli Lékaři bez hranic v prohlášení.
V Jemenu se bojuje zbraněmi ze Západu, možná i z Česka, tvrdí Amnesty International
Číst článek
V úterý byl z nemocnice unesen jeden pacient a později jej našli mrtvého. O koho šlo a co bylo důvodem jeho únosu, Lékaři bez hranic neinformovali.
Hladomor
Kromě cholery hrozí válkou sužovaným obyvatelům i hladomor. V říjnu OSN varovala, že hladem může být zasaženo až 13 milionů lidí a může tak jít o nejhorší hladomor za posledních sto let.
Přesto počet hladových Jemenců roste – podle čerstvých údajů nemá dostatek jídla víc než polovina z 29 milionů obyvatel. Ohrožení pěti milionů z nich je krizové a 63 500 je vystaveno „katastrofálnímu“ nedostatku jídla.
I v prosinci počet hladových Jemenců roste – podle tehdejších údajů nemá dostatek jídla víc než polovina z 29 milionů obyvatel. Ohrožení pěti milionů z nich je krizové a 63 500 je vystaveno „katastrofálnímu“ nedostatku jídla.
OSN varuje před hladomorem. V Jemenu zemřela hlady holčička, jejíž fotka zosobnila hrůzy války
Číst článek
Jemen sužuje občanská válka, v níž proti sobě bojují šíitští povstalci Húsíové, podporovaní Íránem, a vládní vojska mezinárodně uznávaného prezidenta Abdara Mansúra Hádího, jemuž od roku 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií.
Desetitisíce obětí
Vzhledem k bojům je z mnoha částí Jemenu těžké získat přesnější údaje o úmrtích způsobených hladem. Nezisková organizace Save the Children odhadla, že od začátku bojů v Jemenu v důsledku hladu zemřelo 85 000 dětí ve věku do pěti let.
Válka si už vyžádala tisíce lidských životů. OSN již před dvěma roky uvedla, že počet obětí překročil 10 tisíc. Od té doby ovšem mezinárodní komunita neuveřejnila nové informace o poštu obětí.
Nezisková organizace Rada pro mezinárodní vztahy (CFR) odhaduje počet obětí přes 16 tisíc. Přes 22 milionů lidí v Jemenu potřebuje pomoc a asi dva miliony lidí byly vysídleny.
Americký deník The Washington Post hovoří dokonce až o 50 tisících obětí.
V Sýrii zemřelo na 470 tisíc lidí, uvedlo v roce 2016 Syrské centrum politického výzkumu. The New York Times píše o čísle větším než půl milionu obětí války. OSN čísla již několik let nezveřejňuje, a to proto, že nemá jak údaje nezávisle ověřit.
OSN požádala dárce na zajištění letošních humanitárních operací v Jemenu o 4,2 miliardy dolarů (96 miliard korun).