Jako výjimečnou poctu označují američtí politici odhalení Havlovy busty v Kongresu
Výjimečná pocta, mimořádné ocenění, tak označují američtí politici i experti dnešní odhalení busty Václava Havla v americkém Kongresu. Renomé, které disident, spisovatel a prezident České republice ve Spojených státech vydobyl, by ale nemuselo vydržet. Mnozí ve Spojených státech jsou znepokojeni odklon současné vlády od myšlenek, které byly Václavu Havlovi vlastní.
„Odhalení busty Václava Havla v Kongresu je mimořádnou poctou, které se dosud dostalo jen třem zahraničním státníkům - Winstonu Churchillovi, Raoulu Wallenbergovi a Lajosi Kossuthovi.“
„Je to výjimečný projev úcty, který ukazuje, jakému uznání se Václav Havel ve Spojených státech těší. A je to samozřejmě i pocta sametové revoluci,“ říká Carl Gershman, prezident Kongresem podporované Nadace na podporu demokracie a někdejší zástupce USA při OSN.
S prezidentem americké Národní nadace pro demokracii Carlem Gershmanem mluvila ve Washingtonu Lenka Kabrhelová
Na obavy, které zaznívají v USA v souvislosti s výroky některých českých politiků, upozornil před pár dny v listu Washington Post.
„Současná vláda se odklání od hodnot názorů, které Václav Havel zastával v oblasti lidských práv a mezinárodní bezpečnosti. Nejdramatičtějším příkladem jsou prohlášení prezidenta Zemana, například na zářijovém summitu NATO o tom, že neexistují žádné důkazy o ruské invazi na Ukrajině.“
„Do jisté míry šokující byl jeho nedávný útok na Chodorkovského, kdy řekl, že jde jen o oligarchu, který patří do vězení a že jich za mříže měl Vladimir Putin poslat víc.“
„Pak je tu návštěva Číny, kde pozurážel Tchajwance, Tibeťany, nezmínil lidská práva. To všechno jsou věci, ke kterým by se Havel stavěl velmi kriticky. Není to ale problém jen českého prezidenta, podobně se chová i ministerstvo zahraničí,“ soudí Carl Gershman.
Za sporné považuje také kroky náměstka Petra Druláka, které postupně utlumují programy podpory disidentům na Kubě, v Bělorusku nebo Číně.
Americký Kongres uctí památku Václava Havla, odhalí mu bustu
Číst článek
Podle premiéra Bohuslava Sobotky, který se v úterý sešel v Bílém domě s viceprezidentem Joem Bidenem, kritika nezazněla. Z diplomatických zdrojů ale vyplývá, že nový směr zahraniční politiky i rétorika nezůstávají ani za oceánem bez povšimnutí.
„Česká republika je tu považovaná za důležitého spojence, Česko bylo také vždy velmi prakticky nápomocné - jak na vládní úrovni, tak i na úrovni nevládních organizací, skrze instituce jako Člověk v tísni, Forum 2000. Jsou to dnes už mezinárodní organizace, které se drží Havlovy tradice a kterým je vlastní obrana lidských práv a svobody.“
„To všechno se tady v Americe bere velmi vážně. Pokud se Česká republika z takových aktivit stáhne, na vážnosti jí to rázem ubere. A pak přijde otázka, jakým spojencem může být v širších geopolitických otázkách, jako je Rusko nebo Čína, udržení míru a demokracie ve světě.“
I malá země může upřednostnit principy před ekonomikou
„Pokud nebudeme mít společné hodnoty, náš vztah tím samozřejmě utrpí,“ domívá se Carl Gershman, který je přesvědčený o tom, že i tak malá země jako Česká republika, si může dovolit upřednostnit principy před ekonomickými zájmy.
„Havel věděl, že Česká republika je malá země. Věděl to i jeho mentor Jan Patočka. Na světě přece existují malé země, které hrají důležitou roli. Česko je jednou z nich, bylo důležité v roce 1989 i po něm. Neexistuje žádný důvod, proč by se i v posthavlovské éře nemohli objevit lidé s jasným porozuměním mezinárodní situaci a zájmem o lidská práva.“
„Všechno přece nemůže záviset na jediné osobě. Havel se svou skromností by byl poslední, kdo by si myslel, že se všechno bude odvíjet jen od něj,“ dodává prezident americké Národní nadace pro demokracii Carl Gershman.