Izrael směřuje k občanské válce, bojí se expremiér Olmert. V zemi probíhají celodenní stávky

Izrael vstupuje do občanské války, řekl britské televizi Channel 4 News bývalý izraelský premiér Ehud Olmert po pondělním schválení hlavní části kontroverzní justiční reformy izraelským parlamentem. Z přílišné moci nynější nacionalistické a z části krajně pravicové koaliční vlády Benjamina Netanjahua mají obavy i palestinští politici. Někteří západní pozorovatelé vyjadřují obavy o osud izraelské demokracie.

Jeruzalém Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Už v minulých dnech se lidem podařilo zablokovat například letiště nebo železniční stanice

Izrael podle expremiéra Olmerta vstupuje do občanské války | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Návrh zákona, který omezuje pravomoci nejvyššího soudu ve prospěch vlády, vyvolává masové protesty už od ledna. Očekává se, že demonstrace nyní ještě zesílí. 

Izraelský parlament schválil kontroverzní soudní reformu. Omezí pravomoci nejvyššího soudu

Číst článek

V úterý do 24hodinové stávky kvůli zákonu vstoupili izraelští lékaři, zdravotnictví tak fungovalo v omezeném provozu. Soud v Tel Avivu však svazu lékařů odpoledne nařídil stávku ukončit.

„Je tu hrozba. Je to vážná hrozba,“ řekl Olmert televizi Channel 4 News. „To se nikdy předtím nestalo a my nyní směřujeme k občanské válce,“ dodal liberální politik.

Podle agentury Reuters dlouholetý premiér Netanjahu nyní čelí nejvážnější domácí politické krizi.

V pondělí večer premiér označil schválení části reformy za nutný krok pro demokracii a snažil se rozptýlit obavy ze špatných ekonomických dopadů ve společném prohlášení s ministrem financí Bezalelem Smotričem.

Izraelská ekonomika je podle něj silná a bude pokračovat v růstu.

Izraelská armáda mezitím 25. července v souvislosti s protesty proti reformě uvalila první známý disciplinární trest.

Jednomu záložníkovi byla udělena pokuta v přepočtu 5900 Kč a další byl za ignorování povolávacích rozkazů odsouzen k podmíněnému trestu odnětí svobody na 15 dní.

‚Krajně pravicová‘ agenda

Palestinci podle televize Al-Džazíra tvrdí, že schválený zákon izraelské vládě usnadní prosazovat politiku, která slouží její „krajně pravicové“ agendě.

Zákon „oslabuje a eliminuje jakýkoli dohled nejvyššího soudu nad rozhodnutími vlády“, řekl televizi arabský poslanec izraelského parlamentu Ahmad Tíbí, který stojí v čele středolevé strany Taal. Zvláště to podle něj platí pro jmenování vysokých úředníků, ale i pro další významná rozhodnutí.

3:09

‚V takové zemi nebudu schopný žít.‘ Odpůrci izraelské justiční reformy se bojí ztráty demokracie

Číst článek

Amdžad Irákí z palestinského časopisu +972 Magazine řekl, že jde o jmenování na důležité posty u policie, v armádě či ve finančních institucích. Taková jmenování se přímo týkají palestinských občanů Izraele, upozornil Irákí.

Pondělní schválení zákona podle něj Palestincům bere možnost tato jmenování napadnout. Vláda nyní podle Irákího může uplatňovat svou politiku mnohem rychleji.

Některé izraelské deníky v úterý vyšly s černou titulní stranou a s textem „černý den pro izraelskou demokracii“. Formálně jde o inzerát, který zaplatilo protestní hnutí sdružující mimo jiné zástupce izraelského technologického průmyslu.

OBRAZEM: Tisíce nespokojených Izraelců protestují. Pochod z Tel Avivu varoval před soudní reformou

Číst článek

Například newyorský deník The Wall Street Journal ale naznačil, že obavy o izraelskou demokracii jsou přehnané.

„Soudci o své rozsáhlé pravomoce při jmenování nových soudců nepřišli. Soud může nadále projednávat téměř každý případ, i když jde o čistě politickou otázku, u níž nebyl žádný žalující přímo poškozen... Jinými slovy nejde o skutečnou reformu justice a demokracie v Izraeli neumírá,“ napsal list.

Naopak například španělský deník El Mundo napsal, že izraelský premiér se rozhodl pokračovat v plánované reformě, „která představuje útok na demokracii“.

Íránská ‚normalizace‘. Vláda zavádí protipotratové hlídky v ulicích a bojuje za morální bezúhonnost

Číst článek

„V zemi, která nemá ústavu, senát, ani federální strukturu, které by mohly zajistit systém vzájemné kontroly, znamená tento záměr, že vláda Netanjahua, který sám čelí obvinění z korupce, de facto usiluje o neomezenou moc.

Jaderná mocnost Izrael by tak mohla přijít o morální autoritu být jedinou skutečnou demokracií na Blízkém východě,“ píše El Mundo.

Polský list Rzeczpospolita píše, že v Izraeli, který oslavil 75 let existence, jde nyní o bezpečnost země, v níž „právo diktují“ nacionalisté a náboženští extrémisté. „Přizpůsobují ho blízkovýchodnímu okolí a vzdalují ho Západu,“ poznamenala Rzeczpospolita.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme