Íránský prezident jmenoval nového ministra financí a hospodářství. Má pomoci s následky sankcí
Íránský prezident Hasan Rúhání dnes jmenoval do funkce řadu nových ministrů, včetně ministra financí a hospodářství, akademika Farháda Dedžpasanda. Jeho rozhodnutí nicméně ještě musí schválit parlament. Informovala o tom íránská státní televize.
Agentura Reuters v této souvislosti připomíná, že Írán čelí novým americkým sankcím poté, co Spojené státy vypověděly mezinárodní jadernou dohodu s Teheránem. Letos se v Íránu kvůli špatné ekonomické situaci rovněž konaly protesty.
Navrhované změny v kabinetu přichází ve chvíli, kdy vláda čelí tlaku kvůli ekonomické nestabilitě z velké části způsobené sankcemi. V uplynulém roce íránské ekonomika značně utrpěla, což je mimo jiné patrné z rostoucí inflace, vysoké nezaměstnanosti a propadu měny. Zároveň situaci zhoršuje korupce ve vládních kruzích.
V Íránu po téměř 40 letech fandily fotbalu i ženy, na stadion se jich dostala stovka
Číst článek
Rúhání kromě ministra financí také jmenoval nové ministry pro: silniční síť a rozvoj měst, průmysl, doly a obchod a práci.
Washington letos zavedl proti Íránu sankce, které se týkají zejména zlata a dalších kovů, nákupu dolarů a rovněž zahrnují automobilový průmysl. Stalo se tak poté, co se americký prezident Donald Trump rozhodl odstoupit od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015, kterou dlouhodobě kritizoval. Další protiíránské sankce se očekávají v listopadu.
Během roku se v Íránu také konaly protesty proti současné ekonomické situaci. Stovky lidí při nich byly zatčeny a nejméně 25 osob přišlo o život. Úřady nicméně tvrdí, že většina ze zatčených byla propuštěna.
Mezinárodní měnový fond (MMF) odhaduje, že nové americké sankce se projeví zpomalením íránské ekonomiky o 1,5 procenta do konce letošního roku a příští rok o 3,6 procenta. Následovat pak má pomalé zlepšení.