Hlasování v evropských institucích nejčastěji prohrává Británie, zjistila studie

Velká Británie nejčastěji ze všech států Evropské unie (EU) prohrává hlasování v evropských institucích. Ukázala to studie bruselské výzkumné organizace VoteWatch Europe, která se zaměřila na vliv vlády Spojeného království a europoslanců na formování politiky EU za posledních sedm let.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlasování poslanců Evropského parlamentu. Někteří mají před sebou cedulky vyjadřující nesouhlas se smlouvou TTIP

Hlasování poslanců Evropského parlamentu. Někteří mají před sebou cedulky vyjadřující nesouhlas se smlouvou TTIP | Zdroj: Reuters

Studie analyzovala, jak Britové hlasovali na Radě EU, kde jednají zástupci členských zemí a v Evropském parlamentu.

Zjistila, že Britové jsou nejvíce v opozici v celé Evropské unii. Žádná jiná země nebyla tak často přehlasována na Radě EU jako Velká Británie.

V průměru prohrála každé osmé hlasování v posledních sedmi letech. Jen pro srovnání, je to čtyřikrát častěji než Česká republika.

Přehrát

00:00 / 00:00

Velká Británie nejčastěji prohrává hlasování v evropských institucích. Více od Filipa Nerada

Nejčastěji měli Britové jiný názor na otázky týkající se rozpočtu, zahraniční politiky a zahraniční pomoci Evropské unie.

Podobně jsou na tom i v Evropském parlamentu. Tam od roku 2009 britští europoslanci stáli na "vítězné straně" zhruba jen u dvou třetin hlasování.

Nejčastěji s Británií hlasuje Švédsko, Nizozemsko a Dánsko. Tyto státy by odchodem Británie z unie ztratily důležitého spojence.

Naopak nejmenší shodu měli Britové na evropské scéně s Německem. Česko, které bylo za pravicových vlád považováno za blízkého spojence Velké Británie, nakonec skončilo v součtu za posledních sedm let mezi státy, které názor s Brity sdílely méně.

Evropští politici tvrdí, že odchod euroskeptických Britů posílí tendence k silnější integraci EU. Za pravdu jim dává i studie bruselských výzkumníků.

Britové tlakům na užší integraci bránili, a Německo nebo země Beneluxu je proto mnohdy ani neprosazovaly.

Podle studie by se vyvíjel větší tlak na slaďování daní v EU nebo na zavedení vyšších daní na finanční transakce.

Z EU by také odešel silný zastánce jaderné energie. Větší prostor by dostaly její odpůrci jako Rakousko nebo Německo, zatímco Česká republika by na poli energetiky přišla o silného spojence.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme