Francouzi vybírají prezidenta, v Paříži už se chystají oslavy Hollandova vítězství
Ve Francii se úderem osmé hodiny otevřely volební místnosti a začalo druhé kolo prezidentských voleb. Lidé vybírají mezi socialistou Francoisem Hollandem a současným prezidentem Nicolasem Sarkozym.
Poslední předvolební průzkumy napovídaly, že by se novým prezidentem mohl stát Hollande, který vedl nad Sarkozym o 4 procenta. K volbám se dnes zřejmě dostaví méně voličů Národní fronty i centristů, kteří nakonec dostali doporučení volit Hollanda.
Sarkozy o víkendu navštívil svou základnu a poděkoval svým spolupracovníkům a dobrovolníkům, kteří mu pomáhali během kampaně. Z jeho řeči bylo patrné, že už ve volební vítězství příliš nevěří.
Zato ve východních částech Paříže, v původně dělnických čtvrtích, kde žije řada přistěhovalců a lidí s nižšími příjmy, panuje nadšení. Před volebními místnostmi se podle spolupracovníka ČRo Jana Šmída tvoří velké fronty a lidé se těší, až odvolí. Nálada v bohatších obvodech, kde je silnější Sarkozy, je nálada naopak znatelně ponurejší.
„Měl jsem ale pocit, že ty rozdíly se dnes stírají. Jako by lidé nad Sarkozym už zlomili hůl,“ říká svůj dojem z dnešního volebního dne spolupracovník ČRo Jan Šmíd.
„Dal jsem hlas Hollandovi. Za prvé z osobních důvodů a za druhé kvůli tomu, že je potřeba změn, je potřeba změnit to, co jsme tady měli za posledních pět let, kdy prezident prohlašoval, je třeba pracovat více, abychom si více vydělali. Mám pocit, že více pracuji, ale jsem za to odměňován méně,“ říká Francis, původem z Nové Kaledonie.
„Myslím, že to byl jen pokus o záchranu ze strany Sarkozyho , nemyslím si, že by se celá pravice stávala extrémnější, „ říká Francis o Sarkozyho pokusu nalékat voliče extrémní pravice.
EU se připravuje na možnou změnu politického kurzu Francie po volbách
Číst článek
„Volil jsem Hollanda. Ve své práci vidím, jak se situace v zemi zhoršuje, jak se lidé mají hůře. Mohu to posoudit, protože pracuji jako kontrolor TGV, jsem tedy s lidmi v denním kontaktu a příběhy, které mi vyprávějí, nejsou veselé. Na železnicích jsme hodně organizovaní v odborech, často vyjadřujeme najevo svou nespokojenost v sociální oblasti, ale myslím, že stávky, které organizujeme, jsou oprávněné. Sarkozy toho hodně slíbil, ale nakonec nic nesplnil. Přitom jsem mu před pěti lety tolik věřil,“ říká Yves, kontrolor TGV na trase Paříž-Lyon-Marseille.
Na slavném náměstí Bastily se už připravují oslavy Hollandova vítězství. Staví se tam tribuny a připravuje se ozvučení.
Pokud Hollande skutečně zvítězí, stane se prvním levicovým prezidentem Francie od roku 1995, kdy skončil Francois Miterrand. Na nového prezidenta netrpělivě čeká také Evropská unie.
Bohatí Francouzi skupovali před volbami nemovitosti v Belgii
Číst článek
Hollande se totiž nechal slyšet, že chce složitě vyjednaný fiskální pakt, který v EU prosadili německá kancléřka Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy, doplnit články na podporu růstu. V případě zvolení se chce co nejrychleji vydat na první zahraniční cestu do Německa.
Volební místnosti se uzavřou v 18 hodin, ve velkých městech ve 20 hodin. Krátce poté by měly být zveřejněny první předběžné odhady výsledků.