Fairtrade: Podmínky v čínských továrnách na hračky jsou alarmující
Většina hraček, které najdou děti pod vánočním stromečkem, pocházejí z Číny. V tamních továrnách se ale vyrábějí v podmínkách, které porušují jak místní, tak mezinárodní pracovní právo. Upozornila na to hongkongská nevládní organizace SACOM.
Svoji zprávu letos poprvé organizace SACOM zveřejnila i v České republice. Prezentovala ji společnost Fairtrade. Podle ní pocházejí čtyři z pěti, které najdou české děti pod stromečkem, z Číny.
"Vycházíme z údajů Mezinárodního svazu hračkářského průmyslu. Podle nich 80 procent hraček pochází z dovozu a z tohoto objemu je 95 procent z Číny, konkrétně z jednoho jihočínského kantonu," uvedla v Radiofóru Vanda Jarošová ze společnosti Fairtrade.
Podmínky, za jakých se vyrábějí hračky v Číně, přiblížila v Radiofóru Vanda Jarošová ze společnosti Fairtrade.
Podle ní je pro nadnárodní korporace výhodné zadávat výrobu v Číně, protože je tam levná pracovní síla. "A také díky tomu, že vzhledem k politické situaci v zemi, jsou poměrně benevolentní zákony pokud jde o ochranu lidských práv i o ochranu životního prostředí a vůbec dodržování zákonů," přiblížila Jarošová.
Kampaň, kterou pořádá hongkongská nevládní organizace pod názvem "Víte, s čím si hrajeme?" poukazuje na tvrdé, prý až otrocké podmínky v těchto čínských továrnách.
Otrocká práce
"Největším problémem je především nepřiměřeně dlouhá pracovní doba. Dělníci v sezóně, kdy se vyrábí pro vánoční trh - od června do října - pracují často 12 až 14 hodin denně, mají tří až šesti hodinové nucené přesčasy," uvedla v Radiofóru.
Za práci pak podle ní dostávají dělníci velmi nízké mzdy. "V podstatě na hranici i pod hranicí čínskými zákony stanoveného minima. A závažným problémem je také neexistence pracovních smluv, která způsobuje, že se dělníci nemohou dovolat svých práv," dodala.
Smyslem kampaně je podle Jarošové změnit podmínky v továrnách a přimět velké nadnárodní hračkářské společnosti, aby v této věci podnikly konkrétní kroky v továrnách svých dodavatelů.