Evropský soud zjednodušil pravidla náhrady za nemoc o dovolené
Evropský soudní dvůr dnes rozhodl, že pokud zaměstnace přepadne nemoc na dovolené, zaměstnavatel musí tyto dny vykázat jako pracovní neschopnost. A dovolenou pracovníkům nahradit až potom, co se uzdraví.
Předseda Konfederace zaměstnavatelských svazů a viceprezident Hospodářské komory, Jan Wiesner v Ozvěnách dne připomněl, že pro české zaměstnavatele není problém nahrazovat zaměstnancům dovolenou jindy, než kdy ji mají plánovanou, pokud je přepadne nemoc.
„U nás platí i v současné době, že pokud onemocní v době dovolené, tak je na nemocenské a dovolená pak pokračuje po dohodě se zaměstnavatelem nebo tehdy, jak pracovník pokračuje.“
O rozhodnutí Evropského soudního dvora debatovali Radka Sokolová, místopředsedkyně ČMKOS a Předseda Konfederace zaměstnavatelských svazů a viceprezident Hospodářské komory, Jan Wiesner
„U nás je to běžné. Tam se musí jen pracovník rozhodnout, protože první 3 dny nemocenské jsou neplacené, čili když by byl jen 3 dny nemocen, zda bude na neplacené nemocenské, či čerpat dovolenou,“ poznamenal Wiesner.
Zkušenost, že lidé spíše čerpají dovolenou, a to kvůli platné neplacené karenční době, má Radka Sokolová, místopředsedkyně ČMKOS. „Když se podíváte na stranu zaměstnanců, nedivím se, že to řeší tímto způsobem. Protože pro ně přijít o výplatu za 3 dny je docela zásadní. Ale nepovažuji to za správné. Jednoznačně je dovolená k tomu, aby člověk mohl načerpat síly a dobře vykonávat svou práci.“
S konkrétními případy, kdy se lidé obávají dovolenou si vybírat, aby nepřišli o místo, se Radka Sokolová už setkala. „Ale spíše to vnímám jako ojedinělé případy, nevidím v tom zásadní problém, protože to nevidím jako rozšířený element v zemi.“