Evropská unie bude regulovat internetové televize
Internetové televize v Česku budou mít nově ztížené podmínky fungování. Od začátku června začne platit novela zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání, podle níž budou moci internetové televize působit už jen na základě oprávnění uděleného Radou pro rozhlasové a televizní vysílání. Dosud šíření televizního programu přes internet nebylo Radou regulováno.
„Hlavní atributy, které bude rada posuzovat, jsou redakční odpovědnost a převážně hospodářská povaha činnosti, vysílání také musí být přístupno veřejnosti. Tyto redakce musí být u Rady evidovány,“ řekla Kateřina Kalistová - předsedkyně Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.
Některé servery si říkají internetová televize, a přitom jsou to spíš jen jakési blogy, které navíc obsahují video. Jejich majitelé mají v těchto dnech samozřejmě obavy, zdali se novela zákona bude vztahovat i na ně.
„Budou tam spadat jen servery, které vzniknou za účelem televizní soutěže. Sociální sítě, nekomerční blogy nebo například youtube tam patřit nebudou. Uvedu příklad, subjekt bude provozovat internetovou televizi a ve chvíli, kdy začne platit novela zákone, se u nás neeviduje. My budeme podobné servery aktivně hledat, upozorníme je, a když se u nás neevidují ani potom, tak bude následovat pokuta až jeden milion korun,“ doplnila Kalistová.
„Celá novela je z dílny EU a podobné procesy probíhají v celé Evropě. Jde o konkurenceschopnost s normálními televizemi. Ty internetové se jim už takovým způsobem přiblížily, že je nespravedlivé, aby jedna skupina evidována a regulována byla a druhá ne. To pak dochází k deformaci mediálního trhu,“ dodala předsedkyně Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Kateřina Kalistová.
Stěhování na 'Kajmany' nehrozí
Podle mediálního analytika a šéfredaktora serveru Digizone.cz Jana Potůčka se jedná o dobrý zákon a souhlasí s Kateřinou Kalistovou, že narovnání podmínek internetových a normálních televizí prospěje mediálnímu prostředí.
„Obecně se jedná o dobrý nápad, je zde však jeden problém. Ten zákon se týká pouze redakcí a jejich služeb, které vysílají z území Evropské unie. Pokud si tedy založíte internetovou televizi se sídlem v USA, tak se vás tato regulace nijak nedotkne. Na druhou stranu nepředpokládám, že se stávajíci redakce začnou hromadně stěhovat na Kajmanské ostrovy“ řekl Potůček.
„Novela se dotkne například serveru stream.cz, určitě pod ní bude spadat archiv České televize, dále nova.cz a tak dále. Zajímavá situace je kolem webu tn.cz. Ten se údajně ani k Radě pro rozhlasové a televizní vysílání nechce přihlásit, uvidíme, jak to s ním bude dál, zřejmě bude Radou upozorněn a pak se u ni asi eviduje, ale nepředbíhejme,“ uzavřel Jan Potůček.