Evropská komise by měla přestat ignorovat názor některých členských zemí, shodli se premiéři V4

Evropská komise by měla přestat přehlížet názor některých členských států unie. Myslí si to premiéři zemí visegrádské čtyřky, tedy Česka, Maďarska, Polska a Slovenska. Sešli se v polské Krynici, aby dohodli společnou pozici před nadcházejícím neformálním summitem Evropské unie v Bratislavě. Tam zamíří příští týden šéfové vlád 27 členských zemí, tedy bez účasti Velké Británie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiéři zemí Visegrádské čtyřky

Premiéři zemí Visegrádské čtyřky | Zdroj: ČTK

Bratislavský summit by měl nastínit budoucnost Evropské unie po brexitu, tedy bez Velké Británie. Představitelé visegrádské čtyřky žádají, aby se Evropská komise přestala snažit o politické vedení unie, protože to podle smluv náleží členským zemím. Jejich názory ale komise, jak připomněl premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD, v minulosti přehlížela.

„V rámci Evropské rady jsme se jasně dohodli na tom, že nebudou povinné kvóty, a přesto Evropská komise předložila návrh na zavedení povinných kvót z hlediska přerozdělování uprchlíků. Takže to byl typický příklad toho, kdy Evropská komise podlehla pokušení a ignorovala jednomyslnou vůli všech členských zemí Evropské unie,“ řekl Sobotka Radiožurnálu.

Podle polské premiérky Beaty Szydlové musí být problém migrace řešen v místě svého zrodu, tedy mimo Evopskou unii. „Chceme posílení ochrany vnější hranice EU a posílení humanitární pomoci tak, aby si země mohly pomoci samy,“ řekla.

Unie by se podle visegrádské čtyřky také měla víc přiblížit občanům. „V4 má recept na to, jak spravit Evropskou unii. Musíme Evropskou unii přiblížit lidem,“ dodala Szydlová.

Podle Maďarska je Evropská unie sice bohatá, ale slabá, takže se nedokáže bránit příchodu migrantů. Podle smluv sice odpovědnost za bezpečnost leží na členských zemích, Bohuslav Sobotka si ale myslí, že by měla vzniknout společná evropská armáda.

„Ty schopnosti tady evidentně možná teoreticky někde na papíře jsou, ale Evropa není schopna reagovat v reálném čase tak, abychom třeba v horizontu několika dnů nebo týdnů byli schopni rychle zorganizovat vojenskou operaci,“ naznačil český premiér.

Pokud by se opakovala podobná migrační krize jako loni, podle Sobotky by na žádost balkánských zemí o pomoc dokázaly navrhované vojenské jednotky odpovědět rychleji.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme