Eso se skrývalo v díře, píše tisk

Saddám je dopaden - to je téma, které dnes zaplnilo stránky novin po celém světě. Titulní strany britských přinášejí snímky Saddáma Husajna s plnovousem po dopadení u Tikrítu. Liší se jen titulky - například bulvární The Sun převzal slova civilního správce Iráku Paula Bremera: "Dámy a pánové, máme ho".

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Daily Mirror a Timesy hlásají: "Eso v díře". Stránkami britských deníků listoval náš spolupracovník ve Spojeném království Milan Kocourek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Kocourek cituje z britského tisku

Zpráva o zatčení Saddáma Husajna nevzbudila jen nadšené reakce, všímá si izraelský deník Haaretz. Pochybnosti a zasmušilost se zračily na tvářích především mnoha Palestinců, když se v neděli novinu dozvěděli. Bývalý irácký diktátor byl pro Palestince hrdinou, zejména kvůli svému postoji vůči Izraeli a Spojeným státům. Další kladné body si připisoval díky finanční podpoře rodinám sebevražedných útočníků, píše list Haaretz.

A tak zatímco v Izraeli se oslavovalo, reakce sousedů byly více než zdrženlivé. Zatímco palestinský předák Jásir Arafat a jeho vláda situaci vůbec nekomentovali, radikální hnutí Hamas se nechalo slyšet, že Spojené státy budou muset zaplatit velmi vysokou cenu za Husajnovo dopadení.

Konkrétní názory bylo možné slyšet spíše na ulici: "Je to černý den v celé historii. Neříkám to proto, že je Saddám Arab, ale jako jediný dokázal říct "Ne" americké nespravedlnosti", cituje obyvatele Rammaláhu izraelský deník Haaretz.

Ani zbytek arabského světa příliš nesdílí radost z dopadení iráckého diktátora. Někteří muslimové dokonce nazvali včerejší den "hořkou nedělí", komentuje událost jordánský deník The Jordan Times. Lidé od Káhiry po Bejrút otevřeně proklínají Ameriku a její spojence, někteří prý ani nemohou věřit svým očím a uším. "Je to Bush, Blair, Berlusconi, Aznar a Šaron, kdo by měli být vsazeni za mříže," ozývá se arabský lid.

Reakce ale nejsou jen odmítavé, všímá si jordánský list. Slaví například Kuvajt, jehož území chtěl Saddám Husajn před 13 lety obsadit. Avšak ani ti, kteří americkému zásahu vyslovují podporu, se netají přáním, aby spojenci co nejrychleji opustili irácké území a nechali Irák spravovat svou zemi samostatně, dodává jordánský deník The Jordan Times.

Nad ztroskotáním jednání o evropské ústavě se zamýšlí německý deník Die Tageszeitung. Také Polsku je jasné, že krach Bruselu je zároveň krachem Varšavy, píše se v článku. A Poláci sotva vědí, jak se jim to podařilo. Dramatická podívaná byla na bruselském summitu očekávána, přestože Polsku nejde zatím o nic menšího, než "být či nebýt" v Unii. Budoucí evropská ústava měla údajně Německu a Francii napomoci k vytvoření velmoci, rozhořčuje se Die Tageszeitung.

Teď se podíváme přímo do polských novin. A to do dnešního vydání listu Gazeta Wyborcza. Komentář s názvem Fiasko a co dál od šéfredaktora listu Adama Michnika zaujal našeho varšavského zpravodaje Pavla Nováka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Novák cituje z polského tisku

Martin Hromádka, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme