Epidemie cholery v Jemenu se rychle šíří, vyžádala si už desítky mrtvých
Epidemie cholery přiměla jemenské úřady k vyhlášení výjimečného stavu. Na nemoc zemřely už desítky lidí. Během jediného týdne se počet lidí s podezřením na choleru ztrojnásobil. Dva roky trvající občanská válka v Jemenu přitom vyřadila z provozu velkou část nemocnic. Podle Spojených národů nemají dvě třetiny Jemenců přístup k bezpečné pitné vodě.
"Situace je velmi vážná. Dětí nakažených cholerou je veliké množství. Nemáme dostatek lůžek. Ani technické vybavení nemocnice nestačí k zvládnutí epidemie, které teď čelíme," varuje Husajn Haddád, ředitel jedné z nemocnic v San'á.
Hlavní město Jemenu ovládají povstalecké šíitské milice Hútíů podporované Íránem. Jejich pozice bombarduje koalice vedená Saúdskou Arábií, která pomáhá prezidentovi Mansúru Hádímu.
Občanská válka si za dva roky bojů vyžádala více než 10 tisíc životů. 17 miliónů Jemenců potřebuje urgentně humanitární pomoc.
Druhá nákaza ebolou v Kongu. Světová zdravotnická organizace potvrdila virus u další oběti
Číst článek
Jemen sužuje konflikt mezi menšinovými šíity podporovanými Íránem a vládou prezidenta Abdar Mansúra Hádího podporovanou arabskou koalicí v čele se Saúdskou Arábií a Západem. Vyžádal si už životy více než 10 tisíc lidí, které zabily především téměř každodenní nálety.
Vládní jednotky mají pod kontrolou zhruba 70 procent území na jihu a východě země, povstalci ovládají severozápad včetně metropole San'á. Dočasným sídlem vládních úřadů je proto nyní Aden.
V Jemenu je v provozu jen málo lékařských zařízení a dvě třetiny populace podle OSN nemají přístup k pitné vodě.
Cholera
Cholera je vysoce infekční onemocnění, které napadá zažívací ústrojí. Vyvolávají ji bakterie přenášené znečištěnou vodou či potravou. Vnějšími příznaky jsou silné průjmy a často smrtelná dehydratace organismu.
Průjmové onemocnění od 27. dubna zabilo 51 lidí, oznámila ve čtvrtek Světová zdravotnická organizace (WHO). Podezření na choleru je u dalších 2752 lidí a u 58 už byla nákaza potvrzena.
Epidemie nejhůř zasáhla právě hlavní město a okolí, ale případy jsou hlášeny také z dalších velkých měst, jako jsou Hudajdá, Táiz a Aden. Podle WHO žije v oblastech s vysokým rizikem přenosu cholery 7,6 milionu lidí.
Zhruba 17 milionů lidí z celkové 26milionové jemenské populace trpí nedostatkem jídla a nejméně tři miliony podvyživených dětí jsou vystaveny "vážnému riziku", varuje OSN.