Každé nové obvinění zvyšuje Trumpovi oblibu u republikánů. Podporuje ho už polovina straníků
Donald Trump byl tento týden obžalován už počtvrté za posledních pět měsíců. Nejnovější obvinění viní Trumpa a jeho hlavní poradce a spojence ze spiknutí s cílem zvrátit svou těsnou volební porážku v tomto státě v roce 2020. Trump připustil, že potíže se zákonem ho budou odvádět od předvolební kampaně, nicméně posílily jeho pozici před republikánskými primárkami, píše deník Financial Times
Od konce března, kdy byl Trump obviněn poprvé, jeho náskok mezi republikány neustále roste. Tehdy ho podporovalo více než 45 procent voličů republikánských primárek, zatímco druhého Rona DeSantise 27 procent. Floridský guvernér však svou kandidaturu ještě oficiálně neoznámil.
Tento týden už za Trumpem stála víc než polovina republikánů a za DeSantisem pouhých 14 procent, podotýká Financial Times. Všechna obvinění jen povzbudila konzervativní voličskou základnu, která souhlasí s tvrzením Trumpa, že se stal obětí politické perzekuce.
RCP AVERAGE: Trump has the largest advantage over DeSantis ever.
— InteractivePolls (@IAPolls2022) August 20, 2023
Jan. 18
• Trump — 44.3% (+13.8)
• DeSantis — 30.5%
April 8
• Trump — 52% (+27.1)
• DeSantis — 24.9%
July 31
• Trump — 54% (+35.7)
• DeSantis — 18.3%
AUGUST 19
• Trump — 54.8% (+40.5)
• DeSantis — 14.3% pic.twitter.com/6wHGYPl2Ok
Podle nedávné ankety listu New York Times je 71 procent lidí, kteří budou volit v republikánských primárkách, přesvědčeno, že strana by mu měla v jeho soudních sporech pomoci. Zhruba stejné množství voličů věří, že Trump žádný závažný trestný čin nespáchal.
Trumpovy problémy
Primárky však proběhnou až za pět měsíců a někteří republikáni doufají, že problémy se zákonem nakonec Trumpa udolají a prospějí jeho soupeřům. Vlivná konzervativní skupina s názvem Club for Growth, která si Trumpa prezidentem nepřeje.
‚Najděte mi nějaké hlasy.‘ Trump má na krku další obvinění, tentokrát za ovlivňování voleb v Georgii
Číst článek
Nedávno v Iowě vydala dvě propagační videa, která tento postoj odrážejí. Na prvním jeden volič říká, že podle něj Trump „není právě nejvolitelnějším kandidátem“, a na druhém jiný tvrdí, že Trumpovo zvolení by bylo pro Spojené státy příliš velkým rizikem.
Trumpovy strategie, právní i politická, se prolínají. Podle federálních dokumentů finanční částka na jeho kampaň hned po jeho prvních dvou obviněních prudce vzrostla.
V prvním případě je Trump obviněn z falšování účetnictví s cílem zatajit před volbami z roku 2016 úplatky jedné pornoherečce za mlčení o jejich vztahu. V druhém případu zvláštní vyšetřovatel ministerstva spravedlnosti Jack Smith obvinil Trumpa z neoprávněného přechovávání tajných dokumentů. Ve třetím i čtvrtém obvinění jde o snahu zvrátit výsledky voleb z roku 2020.
Rekordní popularita
Trump pojal svá předstoupení před soud jako velkou show a po návratu ze soudního jednání dvakrát pronesl rozhněvaný projev. Agresivně mu nadbíhají zpravodajské stanice. CNN s ním v květnu uspořádala kontroverzní setkání, které vysílala živě, a stanice Fox s ním v červnu udělala rozhovor.
Trumpův soud by měl začít 4. března, navrhuje prokurátorka. Proces se nejspíš neuzavře do voleb
Číst článek
I když Trumpův náskok před republikánskými primárkami v příštím roce narůstá stejně rychle jako jeho právní problémy, názory Američanů na něj se obecně příliš nemění. Trump je dnes populárnější než po nepokojích v Kapitolu v lednu 2021, i když jen nepatrně. Jeho celkové preference se od prvního obvinění zhoršily jen trochu.
Zhruba 40 procent Američanů má na Trumpa příznivý názor a 56 procent nepříznivý, jak nedávno zjistil jeden průzkum veřejného mínění. Republikáni se bojí, že Trump bude příští rok pro jejich stranu přítěží, stejně jako tomu bylo ve volbách v letech 2018, 2020 a 2022, kdy umírnění a nezávislí voliči odmítli Trumpovy postoje, styl i preferované kandidáty.
Řada demokratů se dlouho domnívala, že Joe Biden by ve všeobecných volbách snadněji porazil Trumpa než nějakého nového a mladšího republikánského kandidáta. Průzkumy však ukazují, že Biden má v osobním souboji s Trumpem jen malý náskok. Úřadující prezident se obecně těší dost malé oblibě a voliči navíc pochybují o jeho schopnostech v jeho věku.
Naznačuje to, že boj bude těsný a o výsledku opět rozhodnou státy s víceméně stejným počtem republikánských i demokratických voličů, uzavírá Financial Times.