Dětem z chudinského předměstí zambijské Lusaky pomáhají Češi. Vzděláním i sportem

Na Zemi není málo míst, kde je pro lidi hlavním každodenním úkolem sehnat něco k jídlu. Jedním z mnoha je Chibolya, chudinské předměstí Lusaky, hlavního města africké Zambie. Elektřina je tam luxusem, tekoucí voda nereálným snem. Menší česká nevládní organizace Njovu se tam proto snaží dávat místním dětem a mladým lidem životní náplň. Vzděláním, sportem i povzbuzením obchodního ducha.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dětem z chudinského předměstí zambijské Lusaky pomáhají Češi

Dětem z chudinského předměstí zambijské Lusaky pomáhají Češi | Foto: Jan Prokeš

Učitel, 30 dětí a základy počítání. Tak vypadá neformální výuka v jedné z učeben výukového centra na chudinském předměstí Lusaky, postaveném za peníze českého státu. Děti ze slumu má připravit na studium v oficiální škole, pokud si ho jednou budou moct dovolit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dětem na předměstí zambijské Lusaky se snaží pomoci Češi. Do komunitního centra v Chibolyi se vydal reportér Jan Prokeš

Řada z nich může dostat šanci díky podpoře českých rodin v rámci programu adopce na dálku.

Ve vedlejší místnosti je podobně velká skupina teenagerů.

Koordinátor organizace Njovu (což v místním jazyce znamená "slon") Gideon Tembo jim dává kontrolní otázky typu: proč je špatná prostituce nebo pití alkoholu. Anebo třeba proč škodí kouření marihuany. Způsobuje to rakovinu plic, zní sborová odpověď. Z naší perspektivy puritánsky působící osvěta je tady logická.

V Chibolyi se donedávna vůbec nevyskytovala policie. Omamné látky, v první řadě konopí, se otevřeně prodávaly na ulici. Mnoho zdejších mužů propadlo pití levného kukuřičného piva.

A placený sex je podle Gideona na rozdíl od drog na vzestupu, tělo podle něj prodávají kvůli bídě čím dál mladší děti. Zambie přitom patří mezi virem HIV nejpostiženější země světa.

Všudypřítomná letargie

Radka je studentka sociální práce na Jihočeské univerzitě, v komunitním centru mezi chatrčemi s plechovou střechou je na tříměsíční stáži. S mladistvými matkami vyrábí korálky a náramky chystané pro vánoční trh a při tom se s nimi baví o výchově dětí nebo jejich starostech.

„Snažíme se matkám ukázat, aby se staraly o své děti, aby je třeba i přivedly do naší školy, nechaly je zapsat a trochu jim otevřely svět. Aby jim ukázaly šance, které mají, a nenechaly je trávit na ulici celý den nicneděláním,“ vysvětluje.

Populární jsou v centru i odpolední kurzy basketbalu nebo společné projekce filmů. Kontrolované vybití chlapecké energie by tu měl od ledna zajišťovat nový boxerský ring s veškerou výbavou. Už teď mají kluci z Chibolye velký zájem o kurzy karate.

Dětem z chudinského předměstí zambijské Lusaky pomáhají Češi | Foto: Jan Prokeš

Hlavním posláním centra je ale motivace mladých lidí k pracovitosti a vykročení z všudypřítomné atmosféry letargie.

Asi tak patnáctiletá Jennifer takovou motivaci má. Jejím snem je vystudovat medicínu a pomáhat ostatním.

Její domeček má dvě místnosti o velikosti asi tři krát čtyři metry, dvě dvojpostele a sedm obyvatel. Tahle domácnost je jedna z mála, která má ve čtvrti elektřinu.

Rodina má štěstí, že si pronajala chýši blízko rozvodných sítí, a tak nebylo napojení tolik drahé. I tak zaplatí měsíčně za nájem a vodu od státu v přepočtu asi patnáct set korun. To na zdejší poměry není rozhodně málo.

Jan Prokeš, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme