Československo bylo bohatá země, jeho rozdělení pomohlo více Čechům, píše slovenský list

Společný stát Čechů a Slováků se rychle zařadil mezi nejbohatší státy světa. Na jeho rozdělení patrně doplatili především Slováci. Napsal to slovenský list Plus jeden deň. Další deníky zase otiskly sérii článků ke kulatému výročí vzniku první Československé republiky.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Československo (ilustrační foto)

Československo (ilustrační foto) | Foto: Noemi Fingerlandová

„Před sto lety vznikl společný stát Čechů a Slováků. Rychle jsme se zařadili mezi nejbohatší země. Po 74 letech nastal rozchod. Zřejmě pomohl více Čechům než nám,“ uvedl Plus jeden deň. Dodal, že Československo nevznikalo zcela bezbolestně a že vládnoucí národy rakousko-uherské monarchie se nechtěly vzdát území.

Interaktivní mapa ke století republiky: žádná lidská činnost neformovala naši zemi víc než migrace

Číst článek

List poukázal také na dopady rozdělení Československa na konci roku 1992. „Ze začátku jsme se těšili ze samostatnosti a nezávislosti. Jenomže ekonomický vývoj ukázal, že pro Slovensko a Slováky to až tak šťastné řešení nebylo,“ napsal. Na srovnání mezd či bohatství uvedl, že nyní jsou na tom Češi lépe než Slováci.

„V jedné věci máme v porovnání s Čechy navrch. Na Slovensku se vyrábí nejvíce aut na hlavu,“ poznamenal list.

Deník Sme zase napsal, že Československo se v roce 1918 rodilo těžce a krvavě. „Před 100 lety se naší zemí prohnala krvavá vlna, vznik nového státu provázely brutální násilnosti i nepochopení demokracie," poznamenal slovenský list. Dodal, že realitou Slovenska v roce 1918 byly chudoba a hlad, nemoci, sociální revolty a také regiony, ve kterých lid nechtěl republiku a agitátorům vyhrožoval smrtí.

Podle Pravdy politickou mapu Evropy před 100 lety zasáhlo zemětřesení. „Rozpadaly se mnohonárodnostní říše, které údajně měly trvat věčně, a na jejich troskách vznikaly menší národní státy. Do propadliště dějin odcházely staleté panovnické dynastie, aby je vystřídaly mladé parlamentní republiky. Mezi nimi: česko-slovenská,“ uvedl deník pod titulkem „Sbohem, Uhersko, ať žije Česko-Slovensko!“ v článku, ve kterém popsal období vzniku Československa.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme