Česko má vážné výhrady k textu mezivládní smlouvy o rozpočtové kázni
Na summitu Evropské unie se může strhnout bitva o podobu nové mezivládní smlouvy o rozpočtové disciplíně. Všechny státy sice souhlasí se závazkem uzákonit si vyrovnané rozpočty, problém je ale s postavením zemí mimo eurozónu. Těm smlouva slibuje jen omezenou účast na budoucích vrcholných schůzkách zemí platících eurem. To se ale Česku a dalším zemím s vlastní měnou nelíbí.
Státy mimo eurozónu, které by ratifikovaly smlouvu o rozpočtové disciplíně, mají od předsedajícího summitům eurozóny dostávat pozvánku na ně. Ovšem, když to podle něj bude vhodné a alespoň jednou ročně. Taková symbolická účast na summitech eurozóny ale Česku a dalším zemím nestačí.
„Jestliže nás chtějí brát skutečně jako plnohodnotného partnera, chtějí, abychom se k něčemu zavázali a chtějí, abychom platili, tak potom za to musí být plnohodnotná účast při jednání eurozóny. Pokud nebude, tak je to pro mne velmi těžko akceptovatelném,“ uvedl premiér Nečas.
Ze summitu EU mluvil o tématu na Radiožurnálu zpravodaj Českého rozhlasu při unijních institucích Pavel Novák
Jak řekl, nechceme o krocích eurozóny spolurozhodovat, ale mít informace o její činnosti.
Polsko chce podle svého premiéra Donalda Tuska, aby země, které se k paktu rozpočtové zodpovědnosti připojí, také spolurozhodovaly o tom, jak se bude uplatňovat.
Podle současného textu mezivládní smlouvy se mají země s vlastní měnou, které dohodu o rozpočtové disciplíně ratifikují, zúčastnit summitů eurozóny na pozvání předsedajícího takových schůzek, alespoň jednou ročně jako pozorovatelé.
Problémů je více
Smlouva zavádí přísnější rozpočtová pravidla, která mají zabránit opakování dluhová krize, kterou teď zažívá Řecko. K dohodě se už odmítla připojit například Británie. A váhají i další státy mimo eurozónu.
„Účast na summitech je ale jen jeden sporný bod. Jiné výhrady ke smlouvě mají například Švédové nebo Dánové, takže se vůbec nezdá, že bude jednoduché text smlouvy o rozpočtové kázni na tomto summitu schválit,“ říká ze summitu bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák.
Stávka v Belgii zřejmě naruší summit EU jen minimálně
Číst článek
Neschválení smlouvy by bylo negativním signálem pro finanční trhy, které již dnes nemají valnou důvěru v evropskou měnu. Opět by to oslabilo důvěru v to, že si eurozóna dokáže s dluhovou krizí sama poradit.