Po 30 letech bez socialistů. Černá Hora má novou vládu, složila ji koalice dosavadní opozice

Po třídenní rozpravě v pátek černohorský parlament schválil novou vládu premiéra Zdravka Krivokapiče. Poprvé od roku 1991 v ní budou chybět socialisté prezidenta Mila Djukanoviče. Informoval o tom černohorský deník Vijesti.

Podgorica Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravko Krivokapič vede demonstranty ve městě Podgorica (foto ze srpna 2020)

Zdravko Krivokapič vede demonstranty ve městě Podgorica (foto ze srpna 2020) | Foto: Stevo Vasiljevic | Zdroj: Reuters

Krivokapičův kabinet získal podporu 41 poslanců, 28 hlasovalo proti a jeden se zdržel. Hlasování v 81členné Skupštině se zúčastnilo 70 zvolených zástupců.

Parlamentní debatu poznamenala silná kritika personálního složení Krivokapičova vládního týmu i programového prohlášení, které premiér poslancům představil ve středu. Nesouhlas přitom vyjadřovali i někteří poslanci budoucí vládní koalice. Až na výjimky v ní totiž zasednou pouze nestraníci, což u některých stranických funkcionářů vzbudilo nevoli.

V srpnových parlamentních volbách opět zvítězila Djukanovičova Demokratická strana socialistů (DPS), nenašla však žádného partnera do vlády. Kabinet tak sestavila různorodá koalice tří dosud opozičních volebních bloků, v nichž je zastoupen jak prosrbský a proruský politický proud, tak i liberální reformisté. Nová vládní koalice disponuje jen těsnou většinou 41 mandátů.

‚Opětovné sjednocení Evropy.‘ Lídři zemí V4 podpořili cestu západního Balkánu do Evropské unie

Číst článek

Někteří z ministrů mají podle agentury APA úzké kontakty s Djukanovičovými socialisty, zatímco jiní jsou známi blízkostí k srbské pravoslavné církvi. Jedinou vyloženě stranickou figurou nové vlády bude šéf reformistické strany URA Dritan Abazović, který bude mít z pozice místopředsedy vlády na starosti otázky národní bezpečnosti.

Krivokapić v parlamentní rozpravě obvinil dosluhující socialistickou vládu ze snah uplatnit „scénář spálené země“ s cílem co nejvíce ztížit práci novému kabinetu. Způsobenou krizi lze podle něj překonat výlučně „reformami, spravedlivým a zodpovědným řízením, posilováním ekonomiky a právního státu.

Přítomnost prosrbských či proruských stran v nové vládě vyvolala obavy, zda Krivokapičův kabinet neodkloní Černou Horu od dosavadního prozápadního kurzu. Vůdci koaličních stran ale veřejně slíbili posílit vztahy s NATO a urychlit reformy vyžadované Evropskou unií.

Černá Hora je od června 2017 členem Severoatlantické aliance. V prosinci 2010 země získala status kandidáta EU a o dva roky později byla otevřena první kapitola přístupových rozhovorů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme