Cameron možná už v pátek zahájí oficiální kampaň před unijním referendem
Nejspíš už tento pátek zahájí britský premiér David Cameron kampaň před referendem o členství Velké Británie v Evropské unii. To by mohlo být 23. června. Cameron má povolit členům svého kabinetu, aby se odchýlili od vládní linie a otevřeně podpořili odchod země z EU.
Premiérův úřad v Downing Street potvrdil, že nejspíš hned na pátek svolá ministerský předseda mimořádnou schůzi vlády.
Lidé z Cameronova okolí předpokládají, že se premiérovi nakonec podaří dohodnout z jeho pohledu uspokojivou změnu britského unijního členství.
David Cameron slíbil, že se po oficiálním začátku kampaně můžou euroskeptičtí ministři, jako Iain Duncan Smith nebo Chris Grayling, beztrestně přidat k táboru, který si přeje odchod Británie z EU.
Britský premiér David Cameron dnes vyjednává v Bruselu. Další informace přinesl zpravodaj ČRo Ondřej Houska
Předpokládá se, že by premiér mohl oznámit i termín historického plebiscitu, kterým bude nejspíš čtvrtek 23. června.
Cameron v poslední době zdůrazňuje, jak zásadní je pro Británii členství v Evropské unii, a to z hlediska ekonomiky, bezpečnosti i zahraniční politiky. Dohodu si přejí i ostatní unijní země.
Před nadcházejícím summitem EU se britský premiér snaží dokončit jednání o reformě vztahů Británie se zbytkem osmadvacítky. V Bruselu dnes Cameron od rána intenzivně diskutuje s unijními špičkami.
Snaží se získat jejich podporu pro sérii opatření, která by podle něj vylepšila nejen postavení Británie v unii, ale i unii samotnou. Už v minulých dnech objížděl Cameron své evropské partnery a snažil se je přesvědčit.
O Cameronových jednáních mluvil i zahraničně-politický komentátor ČRo Milan Slezák
Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz dnes ovšem Cameronovi připomněl, že i kdyby Britové nové podmínky schválili v chystaném referendu, k jejich zavedení do praxe bude nutné hlasování europoslanců.
Schulz Camerona ujistil, že v případě dohody a následného kladného výsledku referenda udělá vše pro to, aby své ano řekli i europoslanci, jisté to ale podle něj není, protože v demokracii nelze výsledek zajistit předem.
Europoslanci by stejně jako členské země museli schválit případné omezení zaměstnaneckých výhod pro občany jiných států osmadvacítky.