Denně se o brexitu nebavíme, říká kardiolog Marek. Pro jistotu si ale požádal o britské občanství

Za týden, 12. prosince, budou ve Spojeném království předčasné parlamentní volby. Měly by vyvést zemi ze slepé uličky, kam se dostala v posledních měsících vinou jednání o brexitu. Nestálá situace kolem odchodu se týká i Čechů žijících v Británii. Jedním z nejvýznamnějších je profesor Jan Marek, který v zemi žije už 14 let.

Od stálého zpravodaje Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Profesor Jan Marek v Londýně

Profesor Jan Marek v Londýně | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

„Máme národní program na výzkum vzácných vrozených onemocnění. V laboratoři jsou kultury tkáňových buněk, kde se kultivují embryonální buňky. Ty se potom používají i v klinickém experimentu, jestli si budeme moct nahrazovat nemocné tkáně novými tkáněmi z daných jedinců nebo z dárců,“ vysvětluje Radiožurnálu důvody své přítomnosti v Británii Jan Marek. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak vnímá brexit kardiolog Jan Marek, zjišťoval zpravodaj Radiožurnálu ve Velké Británii

Profesor Marek pracuje v centru Londýna v dětské nemocnici Great Ormond Street Hospital od roku 2005. Stojí v čele oddělení echokardiografie a oddělení prenatální kardiologie.

Z usedlíka občan

„Brexit určitě hýbe britskou společností. Není to tak, že bychom se o tom denně bavili. Ale brexit vyvolal rozpory nejenom mezi politiky a v parlamentu, ale také mezi lidmi a v rodinách, i na úrovni mých kolegů,“ říká profesor. 

O odchodu ze Spojeného království Marek zatím neuvažuje. Jeho odborné aktivity jsou rozprostřeny mezi Británií, Amerikou a Českou republikou. Samotná nemocnice za něj vyřídila status usedlíka, přední český kardiolog si navíc vyřizuje britské občanství.

„Procházím fází, kdy jsem zažádal o občanství, abych měl úplnou jistotu. Stejně jako řada mých kolegů, kteří jsou tady etablováni a žijí tady delší dobu.“

Zdravotnický personál

Dění kolem brexitu Marek sleduje, jeho dopady vnímá i ve své praxi. Mezi lékaři z Evropy zaznamenal v posledním roce značný pokles zájmu o postgraduální programy, které vede. To se týká i lékařů z Česka.

Zdravotních sester má zatím prestižní Great Ormond Street Hospital dostatek. Většina přišla ze Španělska, Itálie nebo Portugalska a na rozdíl od jiných britských nemocnic zatím zůstávají.

Předvolební sliby obou hlavních stran v Británii jsou nerealistické, tvrdí institut

Číst článek

„Ten zájem trvá, protože sestry si sem skutečně přijíždějí vydělat. Ony odslouží třeba tři noční služby a pak se vracejí domů a „mají vyděláno“. Pro nás jsou sestry strašně důležité. Není to tak kritická situace jako v současné době v České republice, ale jsme závislí určitě na spoustě personálu z kontinentální Evropy,“ popisuje lékař. 

Stejně jako řada jeho kolegů z lékařské branže by i on už byl rád, kdyby se brexit konečně vyřešil. Jestli k tomu pomohou prosincové předčasné volby, to si jistý není.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme