Většina Britů chce mít 'poslední slovo' v tom, jak bude vypadat brexit. Přejí si referendum

Většina Britů si přeje, aby se mohla v novém referendu vyjádřit ke konečné podobě dohody o brexitu, kterou by měla premiérka Theresa Mayová vyjednat se zástupci Evropské unie. Vyplývá to z průzkumu agentury YouGov, o kterém v pondělí informovala agentura Bloomberg. Podle stejného průzkumu by se většina voličů v novém hlasování vyslovila pro setrvání v EU.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová.

Britská premiérka Theresa Mayová. | Foto: Peter Nicholls | Zdroj: Reuters

Druhé referendum, ve kterém by se Britové o vystoupení z unie rozhodovali na základě podmínek, které vyjedná Mayová, by si podle průzkumu přálo 44 procent dotázaných. Třicet šest procent respondentů další lidové hlasování odmítlo.

EU a Británie se shodly na velké části podmínek brexitu. Zbývá vyřešit otázku irské hranice

Číst článek

Pokud by se druhé referendum skutečně konalo, zvítězili by podle stejného průzkumu YouGov se 44 procenty zastánci setrvání Británie v EU. Pro brexit by se vyslovilo o tři procentní body méně Britů.

Poslední slovo

Agentura YouGov aktuální průzkum provedla pro organizaci Best for Britain (Nejlepší pro Británii), která se staví proti odchodu Spojeného království z Evropské unie. Organizace v souvislosti s výsledkem průzkumu vyzvala premiérku Mayovou, aby reagovala na rostoucí touhu obyvatel po tom, aby "poslední slovo" měli právě oni.

Brexit z evropských zemí nejvíc poškodí Německo, uvádí studie

Číst článek

„Jediným demokratickým způsobem, jak zakončit tento proces (jednání o brexitu), je ujistit se, že poslední slovo budou mít lidé této země - nikoli poslanci napříč Evropou,“ uvedla ředitelka Best for Britain Eloise Toddová.

Podle ní by měla britská vláda nechat lidi rozhodnout, zda chtějí, aby Británie opustila EU na základě vyjednané dohody, nebo v ní zůstala za současných podmínek.

Dohoda o brexitu musí být hotova zhruba v říjnu, aby se stihl ratifikační proces do konce března příštího roku, kdy by měla Británie unii opustit. Už loni v prosinci britský parlament proti vůli Mayové prosadil dodatek k zákonu o vystoupení země z unie, který zákonodárcům poskytne rozhodující slovo o podobě brexitu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme