Blízkovýchodní kvartet odsoudil plány Izraele na výstavbu na okupovaných územích
Mezinárodní kvartet blízkovýchodních vyjednavačů vyzval Izrael, aby zmrazil veškeré osidlování okupovaných palestinských území. Vysocí představitelé USA, EU, Ruska a OSN se během schůzky v Moskvě snažili najít řešení, jak oživit mírový proces mezi Izraelci a Palestinci.
„Blízkovýchodní kvartet vyzval Izrael, aby zmrazil veškeré osídlovací aktivity, aby odstranil zátarasy instalované po roce 2001, také aby zastavil demolice a vyhánění lidí z východního Jeruzaléma. Zároveň vyzval Palestince, aby zastavili útoky na Izrael,“ přiblížila v Ozvěnách dne moskevská zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová.
Členové kvartetu se podle slov ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova zavázali přimět obě strany konfliktu nejprve k nepřímým a později přímým rozhovorům všemi dostupnými prostředky. Podle generálního tajemníka OSN Pan Ki-moona by rozhovory měly během dvou let vyústit v mírovou dohodu.
V Moskvě se sešli zástupci tzv. Blízkovýchodního kvartetu. V Ozvěnách dne jsme hovořili s moskevskou zpravodajkou ČRo a analytičkou Asociace pro mezinárodní otázky Irenou Kalhousovou.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se v předvečer moskevské schůzky snažil situaci podle všeho uklidnit - telefonicky se spojil s americkou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou. Ta dnes pouze naznačila, že Izrael hodlá na obavy zareagovat. Jaká konkrétní řešení izraelský premiér Benjamin Netanjahu navrhnul, ale neupřesnila. Oznámila však, že příští týden bude ve Washingtonu s Netanjahuem jednat.
„Podle všeho Izrael navrhl takzvaná opatření na podporu důvěry. To je v tuto chvíli vnímáno jako klíčový moment. Spekuluje se o tom, že by jejich součástí mohlo být třeba propouštění palestinských vězňů. Pozorovatelé se však shodují, že nejdůležitější bude právě rozhodnutí ohledně osídlovaní okupovaných území,“ uvedla zpravodajka.
Izraelské úřady schválily minulý týden výstavbu dalších 1600 bytů určených výhradně pro Židy ve východním Jeruzalémě. Palestinci si na východní část dělají nárok jako na hlavní město svého budoucího státu a proti další izraelské výstavbě protestují. Ukončení výstavby podmiňují i obnovu mírových rozhovorů.
„Osady o nichž mluvíme se staví na půdě, která podle mezinárodního práva a také podle rozhodnutí OSN z roku 1947 považována za palestinskou. A to se týká i východní části Jeruzaléma,“ vysvětlil na Rádiu Česko zahraničně-politický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák.
Podle něj je ale otázkou, zda je Blízkovýchodní kvartet tou pákou, která je vůbec schopná s děním na Blízkém východě pohnout tak, aby obě strany přiměla k jednáním, která by obě strany považovala za smysluplná.
Podle Ireny Kalhousové z Asociace pro mezinárodní otázky Blízkovýchodní kvartet v tuto chvíli přispět k řešení situace nemůže. „Vše je nyní mezi Izraelci a Palestinci a samozřejmě USA, protože ty jediné jsou schopny dát dohromady oba znepřátelené tábory. Ale i USA zatím hovoří jen o nepřímých rozhovorech. Takže bych byla v hodnocení velmi opatrná,“ řekla v Ozvěnách dne.
Jen několik hodin před moskevskou schůzkou izraelské letectvo zasáhlo několik cílů v Gaze – v reakci na předchozí palestinský raketový útok, při němž v Izraeli zahynul jeden člověk.