Belgičtí řidiči se bouří proti vysokým cenám benzínu
Bojkotujte čerpací stanice. Netankujte plnou nádrž. Tak zní výzva belgickým řidičům, kterou na Facebooku zveřejnili tři občané nespokojení s rostoucími cenami pohonných hmot - hlavně benzínu. Mají už desetitisíce následovníků.
Akce s názvem ‚Zastavte vzplanutí cen paliv‘ spočívá v tom, že řidiči nemají až do pondělí na pumpách čerpat plnou nádrž, ale jen minimální množství paliva, aby dojeli do cíle své cesty.
K iniciativě se na Facebooku přihlásilo přes 120 tisíc Belgičanů. Podle jednoho z iniciátorů akce citovaného deníkem La Libre Belgique Oliviera Pirsona je cílem protestu otrávit život velkým petrolejářským společnostem a probudit belgické občany, kteří musejí drahé palivo kupovat.
Za poslední měsíc se průměrná cena benzínu 95 přehoupla přes jeden a půl eura a v přepočtu se blíží 37 korunám za litr. Belgičané jsou na tom ale ještě lépe než jejich sousedé v Nizozemsku. Tam už se litr benzínu prodává za euro a sedmdesát centů - tedy asi 42 korun.