Američané odhalili případy zneužívání koránu na Guantánamu

Americká armáda v pátek zveřejnila podrobnosti o zneužívání koránu na vojenské základně Guantánamo, kde jsou vězněni zajatci z Afghánistánu podezřelí z terorismu. Ve zprávě se uvádí, že v březnu tohoto roku islámskou posvátnou knihu postříkala moč jednoho z vojáků. Kromě toho jsou v ní vylíčeny další čtyři případy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

korán

korán | Zdroj: ČTK

Zpráva, kterou předložil generál Jay Hood, hovoří o tom, že korány několika vězňů byly namočeny, když si vojáci hráli s balóny naplněnými vodou. Jeden z vyšetřovatelů při výslechu na korán šlapal.

V dalším případu se zjistilo, že na vazbě jedné knihy byla napsána dvě neslušná anglická slovo, avšak generálova zpráva nevyloučila ani možnost, že je na svůj korán napsal úmyslně sám zajatec.

Poslední případ "zneužívání" vojákem se stal v březnu. Hood sdělil, že jeden z příslušníků ozbrojených sil močil poblíž větrací šachty. Kapky moči, které potřísnily jednoho zajatce a jeho korán, údajně zanesl šachtou do bloku cel vítr.

Hood byl pověřen vyšetřováním poté, co článek časopisu Newsweek vyvolal v květnu bouřlivé protiamerické protesty v islámském světě. Při nich přišlo v Afghánistánu a Pákistánu o život nejméně 17 osob.

Časopis napsal, že vojáci na Guantánamu spláchli jeden výtisk koránu do záchodu. Hood ve zprávě zopakoval, že pro to nejsou žádné důkazy. O spláchnutí knihy do toalety se naopak pokusil jeden vězeň, uvedl Hood.

O splachování koránu do záchodu na Guantánamu napsal v květnu časopis Newsweek. Při protestech, které v Afghánistánu tento článek vyvolal, přišlo o život nejméně 16 osob. Časopis poté svou zprávu označil za nepodloženou a stornoval ji.

Americká armáda zadržuje na Guantánamu 550 mužů, kteří jsou podezřelí z terorismu. Většina z nich byla zajata po americké invazi do Afghánistánu na podzim roku 2001. Jsou podezřelí z příslušnosti k tehdejšímu afghánskému vládnímu hnutí Taliban a teroristické síti Al-Káida.

USA jim nepřiznávají status válečných zajatců podle ženevské konvence, ale označují je za "nepřátelské bojovníky", což jim podle jejich interpretace umožňuje zadržovat je bez soudu a bez přístupu k právníkům.

Regina Prouzová-Květoňová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme