Oslavy 100 let Československa končí. ‚Na světě nejsou bližší země a národy,‘ řekli v Martině Kiska a Zeman
Oslavy stého výročí vzniku Československa pomalu končí. Slavnostní tečku za nimi v úterý udělalo setkání českých a slovenských státníků ve slovenském Martině. Prezidenti Miloš Zeman i Andrej Kiska znovu zopakovali, že na světě nejsou dva bližší národy než Češi a Slováci. V Martině byla před sto lety podepsána Martinská deklarace, kterou se Slováci přihlásili k vzniku nezávislého československého státu.
„Vždy s hrdostí po celém světě říkám, že jako prezident neznám dvě země, které by k sobě měly blíž než Slovensko a Česko. Vždy, když spolu zazní hymny České a Slovenské republiky, mě to chytí za srdce,“ pronesl v úvodu slovenský prezident Andrej Kiska.
100 let Československa. Všechny články na jednom místě
Číst článek
Zároveň vzdal úctu všem výrazným slovenským osobnostem tehdejší doby, které se na vzniku Československa podílely, a to včetně pozdějšího ministra vojenství Milana Rastislava Štefánika.
„Štefánik říkal, že ti, kteří si myslí, že svobodu za ně vybojují ti druzí, si možná svobodu nezaslouží. Dovolím si ho parafrázovat a říct, že všichni ti, kteří chtějí lepší Slovensko, ale jen o tom mluví a nepřiloží ruku k dílu, si možná lepší Slovensko nezaslouží,“ podotkl.
„Dovolte mi zakončit slovy našeho prvního prezidenta pana Masaryka, který řekl: Nebát se a nekrást. A já si dovolím doplnit: Nezapomínat a nevzdávat se,“ uzavřel.
Jeho projev sledovala v hledišti řada slovenských politiků jako exprezidenti Rudolf Schuster a Ivan Gašparovič, premiér Peter Pellegrini nebo předseda parlamentu Andrej Danko.
Zeman: Spolu v EU možná i dlouhá staletí
Také česká delegace byla početná. Do Martina se sjeli všichni významní státníci jako prezident Miloš Zeman, premiér a šéf ANO Anadrej Babiš, předseda Senátu Milan Štěch z ČSSD a předseda sněmovny Radek Vondráček.
„Bratři Slováci, sestry Slovenky,“ oslovil pak v úvodu svého projevu přítomné ve slovenském Martině český prezident Miloš Zeman.
Zeman a Kiska také připomněli komplikované začátky vzniku Československa a zdůraznili, že i přes rozchod v roce 1993 se obě země znovu sešly ve skvělém projektu Evropské unie.
Videomappingy, vojenská přehlídka i ohňostroj. Připomeňte si klíčové momenty oslav 100 let Československa
Číst článek
„Nejsou na světě bližší národy než český a slovenský, a nejde jenom o jazykovou podobnost. A proto věřím, že spolu budeme v rámci Evropské unie dlouhá léta, dlouhé desítky let, možná i dlouhá staletí,“ prohlásil Zeman.
„Váš státní svátek se drží, v tomto případě svátek Svatomartinské deklarace, jednou za sto let, což není poněkud obvyklé. Nicméně slibuji vám, že když mě pozvete, tak i za těch sto let přijedu. Pravda budu o něco starší a dá-li Bůh, možná i o něco moudřejší,“ řekl v závěru svého projevu český prezident.
Úterý 30. října je na Slovensku pouze pro letošek jednorázovým státním svátkem. Na tento den připadá podpis Martinské deklarace, kterou se Slováci přihlásili k vzniku nezávislého československého státu.
Podpis Martinské deklarace
Zatímco Praha slaví 28. října 1918 zřízení československého státu, o dva dny později 30. října ve slovenském Martině o tom nikdo nemá ani tušení. Scházejí se tam slovenští představitelé, aby podepsali stěžejní dokument, kterým se přihlásí k nezávislosti a vzniku republiky.
Martinská deklarace měla dvě části, jednou Slováci vyjadřovali svou nevoli spadat stále pod Uhersko a druhou ochotu připojit se k Praze.
To, že se to stalo zrovna v Martině, není náhoda. Město na severu v Žilinském kraji bylo dříve tradičním centrem slovenských politiků a z praktického hlediska to bylo pro každého stejně daleko.