Oslavy 100 let Československa končí. ‚Na světě nejsou bližší země a národy,‘ řekli v Martině Kiska a Zeman

Oslavy stého výročí vzniku Československa pomalu končí. Slavnostní tečku za nimi v úterý udělalo setkání českých a slovenských státníků ve slovenském Martině. Prezidenti Miloš Zeman i Andrej Kiska znovu zopakovali, že na světě nejsou dva bližší národy než Češi a Slováci. V Martině byla před sto lety podepsána Martinská deklarace, kterou se Slováci přihlásili k vzniku nezávislého československého státu.

Video Martin Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Vždy s hrdostí po celém světě říkám, že jako prezident neznám dvě země, které by k sobě měly blíž než Slovensko a Česko. Vždy, když spolu zazní hymny České a Slovenské republiky, mě to chytí za srdce,“ pronesl v úvodu slovenský prezident Andrej Kiska.

100 let Československa. Všechny články na jednom místě

Číst článek

Zároveň vzdal úctu všem výrazným slovenským osobnostem tehdejší doby, které se na vzniku Československa podílely, a to včetně pozdějšího ministra vojenství Milana Rastislava Štefánika.

„Štefánik říkal, že ti, kteří si myslí, že svobodu za ně vybojují ti druzí, si možná svobodu nezaslouží. Dovolím si ho parafrázovat a říct, že všichni ti, kteří chtějí lepší Slovensko, ale jen o tom mluví a nepřiloží ruku k dílu, si možná lepší Slovensko nezaslouží,“ podotkl.

„Dovolte mi zakončit slovy našeho prvního prezidenta pana Masaryka, který řekl: Nebát se a nekrást. A já si dovolím doplnit: Nezapomínat a nevzdávat se,“ uzavřel.

Jeho projev sledovala v hledišti řada slovenských politiků jako exprezidenti Rudolf Schuster a Ivan Gašparovič, premiér Peter Pellegrini nebo předseda parlamentu Andrej Danko.

Zeman: Spolu v EU možná i dlouhá staletí

Také česká delegace byla početná. Do Martina se sjeli všichni významní státníci jako prezident Miloš Zeman, premiér a šéf ANO Anadrej Babiš, předseda Senátu Milan Štěch z ČSSD a předseda sněmovny Radek Vondráček.

„Bratři Slováci, sestry Slovenky,“ oslovil pak v úvodu svého projevu přítomné ve slovenském Martině český prezident Miloš Zeman.

Zeman a Kiska také připomněli komplikované začátky vzniku Československa a zdůraznili, že i přes rozchod v roce 1993 se obě země znovu sešly ve skvělém projektu Evropské unie.

Videomappingy, vojenská přehlídka i ohňostroj. Připomeňte si klíčové momenty oslav 100 let Československa

Číst článek

„Nejsou na světě bližší národy než český a slovenský, a nejde jenom o jazykovou podobnost. A proto věřím, že spolu budeme v rámci Evropské unie dlouhá léta, dlouhé desítky let, možná i dlouhá staletí,“ prohlásil Zeman.

„Váš státní svátek se drží, v tomto případě svátek Svatomartinské deklarace, jednou za sto let, což není poněkud obvyklé. Nicméně slibuji vám, že když mě pozvete, tak i za těch sto let přijedu. Pravda budu o něco starší a dá-li Bůh, možná i o něco moudřejší,“ řekl v závěru svého projevu český prezident.

Úterý 30. října je na Slovensku pouze pro letošek jednorázovým státním svátkem. Na tento den připadá podpis Martinské deklarace, kterou se Slováci přihlásili k vzniku nezávislého československého státu.

Podpis Martinské deklarace

Zatímco Praha slaví 28. října 1918 zřízení československého státu, o dva dny později 30. října ve slovenském Martině o tom nikdo nemá ani tušení. Scházejí se tam slovenští představitelé, aby podepsali stěžejní dokument, kterým se přihlásí k nezávislosti a vzniku republiky.

Martinská deklarace měla dvě části, jednou Slováci vyjadřovali svou nevoli spadat stále pod Uhersko a druhou ochotu připojit se k Praze.

To, že se to stalo zrovna v Martině, není náhoda. Město na severu v Žilinském kraji bylo dříve tradičním centrem slovenských politiků a z praktického hlediska to bylo pro každého stejně daleko.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme