'Byl jsem spotřební zboží.' Japonec pomáhal ve Fukušimě, teď trpí leukémií a chce spravedlnost
Chtěl jsem pomáhat, ale zacházeli se mnou jako se spotřebním zbožím, tvrdí bývalý pracovník z havarované elektrárny Fukušima. 42letý muž onemocněl leukémií poté, co se podílel na boji s následky jaderné katastrofy, která před šesti lety postihla Japonsko. Nyní žaluje provozovatele elektrárny, společnost TEPCO. Jeho případ začal ve čtvrtek projednávat soud, uvedla BBC.
Bývalý svářeč je prvním člověkem, u nějž úřady uznaly souvislost choroby s prací v havarované atomové elektrárně. Fukušimský komplex v březnu 2011 padl za oběť mohutnému zemětřesení a následné tsunami, která způsobila nejhorší jadernou katastrofu od výbuchu sovětského Černobylu. Od té doby v zóně havárie probíhají práce, jejichž cílem je likvidovat následky ničivých explozí.
Žalobce, původem z prefektury Fukuoka, nejprve pracoval v bloku 2. Odtud se přesunul do bloku 1, kde stavěl lešení pro rekonstrukční práce na čtvrtém reaktoru, a působil také v komplexu Genkai. Od října 2011 do prosince 2013 tak byl vystaven kumulativní dávce radiace v hodnotě nejméně 19,78 milisievertů (mSv). Oficiální limit je vyšší – japonské úřady pro pracovníky v zakázané zóně stanovily maximální dávku 100 mSv za pět let a riziko rakoviny citelně zvyšuje 100 mSv za jeden rok, uvádí BBC.
Režisér filmů z Fukušimy a Černobylu: Někteří Japonci si nebezpečí ještě neuvědomují
Číst článek
V říjnu 2015 přesto ministerstvo vnitra oznámilo, že akutní leukémie, která u muže propukla, s jeho prací ve Fukušimě souvisí. „Ačkoli příčinná souvislost mezi radiací, jíž byl vystaven, a jeho chorobou není jasná, osvědčili jsme ho z hlediska kompenzace,“ vysvětlilo, proč nemocnému přiznalo právo na odškodnění.
Ať se postaví čelem
42letý Japonec po diagnóze trpí depresí a jeho zdravotní stav mu znemožňuje nastoupit zpět do zaměstnání, proto se obrátil na soud, upřesnily Japan Times. Žaluje společnosti TEPCO (Tokyo Electric Power Company) a KEPCO (Kyushu Electric Power Company) a požaduje částku 59 milionů jenů (asi 13 milionů korun).
„Pracoval jsem tam kvůli své vřelé touze pomoci dostat tu katastrofu pod kontrolu, ale zacházeli se mnou, jako bych byl obyčejný spotřební pracovník. Chci, aby se Tokyo Electric postavilo čelem ke své odpovědnosti,“ citovala jeho vyjádření agentura Kyodo.
Žalované strany naopak apelují na soud, aby žalobu zamítl, a zpochybňují přímou souvislost mezi mužovou rakovinou a radiací ve Fukušimě.
Ve fukušimské zakázané zóně už se vystřídaly desítky tisíc pracovníků. Japonská vláda na sklonku loňského roku uvedla, že na odstranění následků havárie padlo už 21,5 bilionu jenů (4,786 bilionu korun).
Ex-worker during Fukushima disaster sues Tepco, Kyushu Electric over leukemia - The Japan Times https://t.co/IZtbDO1YaJ
— Occupy Fukushima (@fukushima_actu) 2. února 2017