Zmanipulovala ho e-maily, slíbila mu milion dolarů. Nyní sedí český důchodce ve vězení za pašování drog
Penzista ze Sušice se nechal nachytat na podvodné e-maily. Nyní mu hrozí doživotní vězení v Hongkongu. Zkušení afričtí scameři, obdoba českých šmejdů, dokážou vytáhnout z důvěřivých lidí desetitisíce korun jen na základě mailů.
Osoby výjimečně naivní dostanou scameři s příslibem snadného zisku do letadla a nakonec za mříže. Takhle dopadl devětašedesátiletý Vladimír, který se nevědomě stal obětí narkomafie. Celníci v Hongkongu našli ve dvojitém dně jeho nového kufru přes tři kila kokainu. Tři měsíce trvalo pátrání reportérů Radiožurnálu, než objevili důkazy.
Poslechněte si unikátní dokument, který o českém důchodci v Hongkongu natočil Lubomír Smatana
Jak se silně nedoslýchavý šumavský důchodce, který nikam necestuje a neumí ani slovo anglicky, náhle objeví v Ruzyni na letišti, odletí do afrického Toga, tam přestoupí na let do Brazílie a odtamtud přiveze do Hongkongu kufr plný kokainu?
Stopu reportéři Radiožurnálu nakonec objevili ve Vladimírově mailové poště, ke které jim poskytl přístup. Chtěl totiž, aby za něj napsali jisté Sonye a řekli, co se mu stalo. Sonya je prý jeho obchodní partnerka z afrického Toga, které pomáhal. A to vše díky příslibu tučné provize, kterou měl dostat po vyřízení pozůstalosti po zavražděném manželovi Sonyi, politikovi z Burkina Faso. A právě touha po bezpracném zisku dovedla neprozíravého důchodce až do vězení. Drogy ale podle všeho Vladimír vědomě nepašoval.
„Mluvil o tom, že dostane dědictví a z toho bude mít spoustu milionů korun. Říkala jsem, že je to hloupost, ale on na to slyšel," řekla Radiožurnálu Marta, Vladimírova kamarádka ještě ze základní školy. Vladimír měl podle ní vlastní byt, auto, relativně dost peněz, ale o všechno přišel. Naletěl prý nebankovním finančním institucím. Vloni skončil v nájmu u paní Daniely. „Dluží mi asi dvanáct tisíc. Dávala jsem mu peníze na cestu. Neměl nic, když odjížděl," tvrdí Vladimírova bytná.
Vladimír si půjčil peníze na cestu do Prahy, přesně jak mu radila Sonya, zásadní postava v celém příběhu. Vzájemnou korespondenci si Vladimír překládal pomocí webového překladače. Sonya mu slíbila, že když jí pomůže vyřídit dědictví v Togu, získá milion dolarů.
Celou akci s ním koordinovala ještě jedna žena, Ivana Kocourková z Plzně. Požádali jsme ji o vysvětlení. „Já vám nic říkat nebudu. Co si Vláďa Švec udělal, je smutný, ale mě to nezajímá," řekla Kocourková. Ta má živnost na finanční poradenství. Protože odmítá mluvit, není jasné, kolika lidem takto poradila.
Reportéři Radiožurnálu napsali Vladimírovi do vězení a získali od něj přístup do mailové pošty. Z e-mailů je zcela zřejmé, jak si ho Sonya omotala kolem prstu. V listopadu mu poslala letenku do Brazílie, kde měl podepsat smlouvu o dědictví. O cestě nevěděl ani jeho syn Jan. „Těžko říct, jestli mu slíbili nějaký výlet nebo dovolenou. Drogy ale podle mě nepašoval," myslí si.
Z Vladimírových e-mailů vyplývá, že to pohádková dovolená rozhodně nebyla. Penzista seděl sedmnáct dní v hotelovém lobby. Neměl na jídlo a pokoj za něj někdo zaplatil vždycky až večer.
Pak mu sedmnáctý den Sonya napsala, že dostane na cestu do Hongkongu drahý kufr s dárky pro přátele. S těmi měl podepsat smlouvu a pak si rozdělit milion dolarů. V posledním e-mailu mu napsala „před hotelem na tebe čeká taxík. Šťastnou cestu, tvá přítelkyně Sonya".
Od 23. listopadu 2016 je Vladimír ve věznici Lai Chi Chok a čeká na soud.