'Jak se pije dneska, se nikdy nepilo.' Zločinů pod vlivem alkoholu výrazně přibývá

V Česku dlouhodobě roste počet trestných činů spáchaných pod vlivem omamných látek, včetně alkoholu. Upozornil na to národní protidrogový koordinátor. A vyplývá to i z policejních statistik. Zatímco v roce 2005 měli opilí lidé na svědomí asi pět procent objasněných trestných činů, o deset let později už to bylo víc než 14 procent. Nejčastěji jde o domácí násilí, ale jsou to i vraždy nebo krádeže.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Domácí násilí (ilustrační foto)

Domácí násilí (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Například v půlce dubna napadl opilý mladík seniora na pražském sídlišti Prosek - přímo před lidmi na zastávce autobusu. Vzal mu tašku a zkopal ho do bezvědomí. Pětadvacetiletý muž se tak bude zpovídat z výtržnictví, ublížení na zdraví a také z krádeže.

Přehrát

00:00 / 00:00

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil: "Významný podíl má nadměrné pití na zneužívání dětí a domácí násilí na dětech."

Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila hraje u násilí v Česku dlouhodobě velkou roli právě alkohol.

„Výrazně narůstá počet trestných činů, co se týká násilí pod vlivem alkoholu, ale i drobné trestné činnosti. Významný podíl má nadměrné pití na zneužívání dětí a domácí násilí na dětech," řekl Radiožurnálu Vobořil.

Trend potvrzují i některé pomáhající organizace, jako je Bílý kruh bezpečí nebo Sdružení na ochranu ohrožených dětí. Alkohol například hrál roli i ve třetině z více než 3500 případů úmyslného ublížení na zdraví, které policie evidovala v posledních dostupných souhrnných statistikách z roku 2015. A opilci tehdy měli na svědomí i třetinu všech objasněných vražd.

„Stouply statisticky trestné činy: násilí proti úřední Osobě a omezování a zbavení osobní svobody o 13 skutků. Nezletilí pod vlivem alkoholu se nejvíce dopouštěli sprejerství, loupeží a úmyslného ublížení na zdraví," doplnila loňská čísla mluvčí Policejního prezidia Ivana Nguyenová.


I přesto ale podle Vobořila zůstávají Češi k alkoholu velmi tolerantní. „Tak, jak se pije dneska, se nikdy nepilo. A ta vůle cokoli změnit je strašně malá," dodává.

Ministerstvo zdravotnictví se proto zavázalo do roku 2018 snížit konzumaci alkoholu v Česku o 3 a půl procenta. Jen to ale zřejmě stačit nebude. Policie eviduje i vzrůstající počet trestných činů pod vlivem drog. Mezi lety 2005 a 2015 jich přibylo skoro šestinásobně. 

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme