Živnostníci žádají odvolání Štěcha. Výrok o odvodech pro podnikatele kritizují Chovanec i opozice

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR požaduje odvolání předsedy Senátu Milana Štěcha z ČSSD, který mluvil o zvýšení odvodů pro živnostníky jako způsobu, jak získat zaměstnance pro tuzemské firmy. Asociace to uvedla na svém webu. Štěchova čtvrteční slova na sjezdu odborového svazu Kovo v Olomouci asociace považuje za skandální a za zatím nejbrutálnější útok na živnostníky posledních let. Podle Hospodářské komory ČR pro zvyšování odvodů živnostníků není důvod.

Praha (Aktualizováno: 14:16 16. 6. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Senátu Milan Štěch před budovou Českého rozhlasu na pietním aktu u příležitosti 72. výročí květnového povstání českého lidu a konce druhé světové války.

Předseda Senátu Milan Štěch před budovou Českého rozhlasu na pietním aktu u příležitosti 72. výročí květnového povstání českého lidu a konce druhé světové války. | Zdroj: ČTK

Zvýšení odvodových podmínek pro osoby samostatně výdělečně činné na úroveň nyní platnou pro zaměstnance by podle Štěcha firmám v ČR mohlo zajistit příliv až několika desítek tisíc pracovníků.

Uvedl, že si živnostníků váží, protože jsou to lidé, co se o sebe umějí postarat. „Mezi skutečnými živnostníky a skutečnými podnikateli je mnoho pseudo, kteří tam jsou jenom proto, že mají trvale lepší odvodové podmínky. Platí pouze jednu třetinu pojištění zdravotního a sociálního a to je enormně velká výhoda oproti zaměstnancům," dodal ale.

Řešení, o kterém mluvil Štěch, je podle asociace populistický předvolební výkřik, který nemá žádný racionální základ a jeho zavedení by ohrozilo infrastrukturu venkova a regionů, kde drobní živnostníci vytvářejí základní obslužnost.

„Způsob, jakým se rozhodl druhý nejvyšší ústavní činitel v zemi řešit pracovní trh, považuje asociace jak z pohledu ekonomického, tak sociálního za naprosto diletantský," píše asociace na webu.

Úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec nepovažuje nápad předsedy Senátu za realistický. „Nápady kolegy Štěcha k OSVČ nepovažuji za realistické. Jsou jiná důležitá témata: mimo jiné výše mezd, ochrana spotřebitelů a podpora mladých rodin," napsal na Twitteru Chovanec, který se ve čtvrtek po odchodu premiéra Bohuslava Sobotky z funkce předsedy ČSSD ujal vedení strany.

'Chce dorazit živnostníky, nebo ČSSD?'

Štěchova slova kritizují také opoziční ODS, TOP 09 či prezidentský kandidát Michal Horáček. „Vypadá to, že nová ČSSD přichází se stále stejnými nápady. Zatímco nedávné plány Bohuslava Sobotky zvyšovaly daně kvalifikovaným zaměstnancům s nadprůměrným platem, nyní chtějí zvyšovat daně živnostníkům," uvedl šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura v tiskové zprávě. Být živnostníkem je podle ČSSD špatné a tato činnost by se měla trestat, dodal.

„To je ale nápad, panečku. Já bych jim rovnou zakázal podnikat, to by bylo jednodušší," napsal k Štěchovým slovům ironicky na Twitteru místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. Horáček na Facebooku uvedl, že Štěch přišel s antisystémovým návrhem, místo aby se snažil o konstruktivní řešení. „Já chci ČR s maximálně diverzifikovanou ekonomikou postavenou na vlastních úspěšných podnikatelích," napsal Horáček.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek označil Štěchovo vyjádření za „nehorázné a pobuřující". Podle něj dokládá vládní politiku „co nejvíce omezit, nejlépe znemožnit, soukromé, malé a střední podnikání a změnit systém na několik se státem propojených velkých firem. Všichni ostatní musí být zaměstnaní a závislí".

Štech podle Kalouska navázal na prohlášení bývalého ministra průmyslu Jana Mládka, který se v roce 2013 musel omlouvat za slova o tom, že živnostníci nepřispívají do systému sociálního pojištění a parazitují na zaměstnancích

Za nepřijatelné označil vyjádření i ministr zemědělství Marian Jurečka. „Sociální demokracie se rozhodla politicky definitivně zničit," uvedl na twitteru. Podobně příkrý byl šéf hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík. „Tak už se zbláznil i druhý nejvýznamnější ústavní činitel pan předseda Senátu Štěch," napsal na stejné sociální síti.

Výrok ale kritizuje například i poslanec ČSSD Jeroným Tejc, který kvůli nesouhlasu s vedením strany nebude letos obhajovat mandát. „Chce Milan Štěch dorazit živnostníky, nebo ČSSD? V posledních týdnech mi připadá, že někteří kolegové soutěží o to, kdo sociální demokracii oslabí víc. Dva dny před programovou konferencí," připomněl sobotní akci, kde ČSSD představí svou kampaň a hlavní programové myšlenky.

Senátoři proti Čubovi. Nemocenská, nebo konec mandátu, vyzval Štěch politika, který od srpna chybí

Číst článek

Předseda asociace Karel Havlíček se v nejbližších dnech sejde s předsedy politických stran zastoupených v Senátu a navrhne, aby se zvážilo jednání o odvolání Štěcha z funkce. Jeho návrh je podle něj přímým útokem proti většině poctivých živnostníků. Místopředseda Senátu Jaroslav Kubera z ODS doporučil spíš další Štěchovo nezvolení do čela horní komory.

Štěch už ve čtvrtek připustil, že úvaha o srovnání odvodů nebude před podzimními parlamentními volbami populární. Nad lepším využitím tuzemské pracovní síly by se podle něj přesto měla společně zamyslet vláda, Parlament i zaměstnavatelé.

Počet podnikatelů v Česku, kteří si samostatnou výdělečnou činností skutečně vydělávají, klesl v letošním prvním čtvrtletí o 10 000 na 971 000. Ze všech OSVČ klesl o 8000 na 570 tisíc počet těch, kteří mají samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní. Počet těch, kteří ji mají jako vedlejší, tedy pro ně podnikání není hlavním zdrojem příjmů, činí 401 tisíc.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme