Na místě činu po 25 letech: osobnosti debatovaly ve vile Tugendhat o rozdělení Československa
Dva hlavní aktéři a předsedové vlád obou republik federálního Československa, Václav Klaus a Vladimír Mečiar, spolu o bezbolestném rozdělení obou zemí jednali ve vile Tugendhat celkem dvakrát. Po skončení druhé schůzky 26. 8. 1992 zazněla klíčová slova o rozdělení Československa. Po čtvrtstoletí se na místo vrátil Radiožurnál a Český rozhlas Plus, aby pod dohledem moderátora Vladimíra Kroce z brněnské vily odvysílal debatu osobností.
Hosty diskuse byli: vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, hokejový trenér Vladimír Vůjtek, majitel startupu Soft Y Václav Muchna, filosof a moderátor Michal Havran, ekonom a člen Rady pro rozpočtovou odpovědnost Ludovít Odór a herečka Lucia Siposová.
Klaus s Mečiarem se poprvé na rozdělení Československa dohodli již 8. července 1992, také na setkání v brněnské vile Tugendhat. Při další schůzce tamtéž 26. srpna původní dohodu stvrdili a chvíli před půlnocí oznámili veřejnosti shodu na rozdělení Československa k 1. lednu 1993.
I když se oba nejmocnější muži Československa o rozdělení dohodli, v následujících měsících nastaly další potíže. Slovensko totiž 1. září přijalo vlastní ústavu, ačkoli ještě platila ústava federální, a 1. října Federální shromáždění odmítlo schválit ústavní zákon umožňující zánik federace. Místo toho na návrh Miloše Zemana přijalo rezoluci o vzniku česko-slovenské unie.
Jeho fotka se stala symbolem dělení Československa. Dostal jsem za ni pár stovek, vzpomíná autor
Číst článek
Oba hlavní aktéři však na setkání v Jihlavě 6. a 7. října rozdělení Československa stvrdili podpisy, dojednali vznik dělení společného majetku a shodli se i na podobě budoucích vztahů mezi oběma státy. Československo tak mírovou cestou zaniklo 31. prosince 1992.