Začal pracovat Ústav pro studium totalitních režimů
Ode dneška už oficiálně funguje Ústav pro studium totalitních režimů. Soustřeďuje se podle zákona na období komunismu a nacistické okupace. Jeho hlavním úkolem je shromáždit na jedno místo všechny dokumenty, které se vztahují k obdobím nesvobody v novodobých českých dějinách. A to včetně materiálů komunistické Státní bezpečnosti, známé pod zkratkou StB.
Pracovníci Ústavu budou zpřístupňovat svazky StB, včetně vojenských tajných služeb nebo civilní rozvědky. Budou zjišťovat informace nutné pro lustrace a pomáhat Národnímu bezpečnostnímu úřadu při prověrkách lidí, kteří by měli mít přístup k tajným dokumentům.
Podle ředitele Ústavu Pavla Žáčka je stále víc lidí, kteří chtějí do svazků komunistické tajné služby nahlédnout. Současný zájem si vysvětluje změnou společenské situace, možná i generační změnou. A také odstupem od roku 1989, kdy se třeba někdo v průběhu zrychlených 90. let věnovat minulosti nechtěl, a až teď se vrací zpět a rekapituluje části svého života.
Pro žadatele o lustrační osvědčení se nic měnit nebude, dodal historik Pavel Žáček. Pro badatele se pak práce usnadní. Občané nebo badatelé (včetně zahraničních) budou žádat o zpřístupnění archiv bezpečnostních složek jako jedinou centrální instituci v Česku. Ode dneška pracující Ústav pro studium totalitních režimů je garantem toho, že jejich žádost bude vyřízená úplně.
Podle ministra vnitra Ivana Langera nebudou odtajněny jen některé materiály bývalé rozvědky, které v současnosti spravuje Úřad pro zahraniční styky a informace. Podle ministra Langera se to ale bude týkat jen necelých 5 procent všech archiválií. Zveřejnění některých informací by totiž mohlo ohrozit bezpečnostní a strategické zájmy České republiky. Právě to jsou výjimky, na které se nevztahuje plošné zveřejnění.