Z jihu Iráku se vrátili další čeští vojáci

Naši vojáci se vracejí z Iráku. Na ruzyňském letišti v Praze přistál vojenský speciál s poslední skupinou českého kontingentu, který se v 7. polní nemocnici v Basře staral o tamní pacienty. Vojáci strávili na jihu Iráku půl roku. Nová posádka, která je vystřídala, bude na místě jen tři měsíce. Koncem roku totiž mise našich vojenských lékařů a zdravotníků v Iráku skončí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

návrat českých vojáků

návrat českých vojáků | Foto: Michal Doležal

"Jsem hrozně rád, že jste se všichni vrátili v pořádku a že jste úkoly, které jste měli splnit, splnili se ctí tak, jak je plní každý profesionál Armády České republiky," přivítal vojáky na ruzyňském letišti ministr obrany Miroslav Kostelka.

Osmatřicet vojáků očividně cítilo úlevu, že splnili svůj úkol na výbornou a že už to mají za sebou. Za všechny to vyjádřil šéf kontingentu Mojmír Mrva: "Skoro se to nedá popsat slovy - nesmírná radost z toho, že jsme zase na české půdě."

Ve starém kontingentu, který od dubna plukovník Mrva vedl, působilo celkem 325 vojáků. Úkoly nemocnice před týdnem převzali čerství vojáci vedení Přemyslem Škáchou. Nový kontingent bude mít podle plukovníka Pažoura 271 osob. V sestavě nyní chybí tzv. humanitární odřad, jehož příslušníci na jaře a v létě rozváželi v oblasti vodu.

Vojáci s sebou do Prahy přivezli další čtyři irácké děti, které budou operovány v kardiocentru motolské nemocnice. Všechny mají kombinovanou vrozenou srdeční vadu, kterou podle lékařů 7. polní nemocnice lze velmi efektivně chirurgicky léčit.

Jde už o třetí skupinu těžce nemocných dětí, které byly převezeny do České republiky v rámci akce humanitárních evakuací pod patronátem ministerstva vnitra. Počet malých iráckých pacientů tak s těmi dnešními dosáhl šestnácti.

S vojáky také přiletěl ministr vnitra Stanislav Gross, který v Iráku dojednával spolupráci naší policie při budování iráckého policejního sboru. Ministr oznámil, že požádá vládu o uvolnění další finanční částky, aby u nás mohly podstoupit léčení další děti z Iráku.

Lucie Weissová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme