‚Význam svobody projevu.‘ Ústavní soud se zastal šéfredaktora časopisu, který píše o legalizaci konopí

Ústavní soud vyhověl stížnosti šéfredaktora časopisu Legalizace Roberta Veverky, jenž dostal peněžitý trest za šíření toxikomanie. Znovu musí rozhodnout odvolací Krajský soud v Ostravě, některé sporné články podle Ústavního soudu kriminalizovat nelze. Veverka, který je v Praze 2 zastupitelem za Piráty, už dříve uvedl, že své stíhání kvůli magazínu o konopí považuje za projev cenzury.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marihuana, konopí

Ústavní soud se zastal šéfredaktora časopisu Legalizace (ilustrační foto) | Foto: Leonhard Foeger | Zdroj: Reuters
Přehrát

00:00 / 00:00

‚Význam svobody projevu.‘ Ústavní soud se zastal šéfredaktora časopisu, který píše o legalizaci konopí

Soud v nálezu zdůraznil ochranu svobody projevu. Upozornil na to, že odsuzující rozsudek zahrnoval i některé články, které například otevíraly společenskou debatu nebo šířily osvětu. Je tak zapotřebí rozsudek revidovat.

„Kardinální význam svobody projevu v demokratickém právním státě musí v hraničních situacích vždy vést k upřednostnění její ochrany i za cenu ponechání některých potenciálně škodlivých projevů bez trestu, jinak jako společnost riskujeme podstatně více,“ řekl soudce zpravodaj Tomáš Langášek.

23:13

Michailidu: Vypěstovat ano, sklidit ne. Vládní návrh pravidel nakládání s konopím podporuje ilegální trh

Číst článek

Jako soud prvního stupně se kauzou zabýval Okresní soud v Bruntále, který Veverkovi uložil podmínku. Odvolací krajský soud podmínku změnil na peněžitý trest. Časopisu jako právnické osobě krajský soud naopak zvýšil peněžitý trest z 50 000 korun na 150 000 korun.

Verdikt letos potvrdil i Nejvyšší soud. Veverka neuspěl ani s poukazem na svobodu slova. Soudy dospěly k závěru, že články v magazínu Legalizace překročily hranici mezi legitimním informováním o drogové problematice a šířením toxikomanie. Svobodou projevu Veverka znovu argumentoval i v ústavní stížnosti, tentokrát úspěšně.

Policie zkoumala 60 vydání časopisu z let 2010 až 2020 a podle obžaloby tam našla více než 200 protiprávních skutků. Šlo například o recepty na jídla s obsahem konopí a další texty, které podle obžaloby vyzdvihovaly účinky látek a navozovaly dojem legality pěstování konopí a výroby drog z něj.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme