Víkendové bouřky budou silnější, než meteorologové očekávali. Na Lužické Nise hrozí povodně
Bouřky, které v sobotu a v noci na neděli zasáhnou Česko, mohou být silnější, než meteorologové původně předpokládali. Velmi silné bouřky hrozí hlavně v pohraničních okresech, kde může v přívalových deštích spadnout až 60 litrů vody na metr čtvereční. Na horním toku Lužické Nisy proto hrozí dosažení nejvyššího povodňového stupně. Vyplývá to z aktualizované výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Méně výrazný vzestup hladin lze ale očekávat ve většině Česka, a to až do nedělního poledne.
Výstraha před velmi silnými bouřkami platí od sobotního dopoledne do nedělního rána v příhraničních okresech Jihočeského, Plzeňského, Karlovarského, Ústeckého, Libereckého, Královéhradeckého a Pardubického kraje. Na Moravě se varování týká celého Moravskoslezského kraje, většiny kraje Olomouckého a severu Zlínského kraje.
„Vypadá to, že nejsilnější přívalový déšť, případně bouřky, by měly být v horských oblastech a v nejbližších okolích hor,“ řekla Radiožurnálu Marie Odstrčilová z Českého hydrometeorologického ústavu.
Nebezpečí podle meteorologů budou představovat také kroupy a blesky spolu se silným větrem, který může lámat větve a vyvracet stromy. Lze proto očekávat problémy v dopravě a energetice.
O víkendu se opět vrátí silné bouřky. Výstraha meteorologů platí pro většinu České republiky
Číst článek
Bouřky s o něco nižší intenzitou ale do nedělního rána hrozí i ve zbytku České republiky. V přívalových deštích může místy spadnout kolem 40 litrů vody na metr čtvereční. Nárazový vítr může lámat větve a škody mohou napáchat i blesky a kroupy.
Hrozba povodní
Důsledkem bouřek bude vzestup hladin potoků a řek. Povodí Lužické Nisy a Smědé jsou z předchozích bouřek už nyní nasycena a na případné srážky budou reagovat velmi intenzivně, varují meteorologové. Na horním toku Lužické Nisy nevylučují dosažení třetího, nejvyššího povodňového stupně.
Na první, tedy nejnižšího stupeň mohou do nedělního poledne vystoupat i další řeky a potoky na většině území České republiky. Varování před vzestupem hladin neplatí pouze pro většinu Karlovarského a Jihomoravského kraje, dále pro jižní polovinu krajů Olomouckého a Zlínského a také pro Svitavsko a Poličsko.