Výpary z ostřikovačů ovlivní dechovou zkoušku, prokázali vědci z Brna
Až sedm desetin promile alkoholu může při dechové zkoušce nadýchat řidič, přestože nepil. Dokázali to vědci z Ústavu soudního lékařství v Brně. Vyšli z poznatku, že při ostřikování oken nemrznoucí směsí, která obsahuje ethylalkohol, jsou uvnitř vozu výpary velmi silně cítit.
„Toto je hladina, která by mohla odpovídat u normálního člověka, muže, 80 – 90 kilogramů hmotnosti za půl hodiny po tom, co by na ex vypil tak 1,5 až 2 decilitry lihoviny, to jsou tři až čtyři velké panáky,“ upřesňuje přednosta Ústavu soudního lékařství Miroslav Hirt.
Výpary se přes ventilaci dostávají do plic a tím i do dechu řidiče. Přístroje pak ještě 13 minut zaznamenávaly malé množství alkoholu.
„Výsledek výzkumu znamená, že pozitivita v dechu může být falešná, protože do dechu se může dostat alkohol,“ potvrzuje Hirt. Dechovou zkoušku ale přesto za nespolehlivou nepovažuje.
Přednosta Ústavu soudního lékařství Miroslav Hirt vysvětluje, jak ovlivňují výpary z ostřikovačů dechové zkoušky
Pokud policista při kontrole podá měřící přístroj do kabiny řidiči, který v předešlých čtyřech minutách ostřikoval okna, ukáže se pozitivní výsledek ve 100 procentech případů.
Hirt ale dodává, že stačí dva až tři nádechy čistého vzduchu a zkouška by měla být s absolutní jistotou negativní.
Dechová zkouška může být pozitivní i v případě, že si řidič aplikoval do ústní dutiny látku obsahující alkohol. Může jít například o některá léčiva či slivovici použitou jako kloktadlo. Pokud ale alkohol nepolkne, je podle Hirta naprosto vyloučené, aby se mu dostal do krve.
Přestože tedy člověk po vdechnutí výparů pokračuje v jízdě, rozhodně neřídí pod vlivem alkoholu. „V dechu ten alkohol má, ale v krvi je to vyloučeno. Je to logické, protože v dechu má to, co se vyskytuje v okolním vzduchu. A pokud se ve vzduchu v uzavřené kabině automobilu vyskytují etanolové páry, tak on je vdechne a samozřejmě to má i v dechu, který vydechuje,“ vysvětluje Hirt.
Pro policisty žádná změna
Pro policisty prý ze studie neplyne žádná změna, řidič totiž musí při kontrole vystoupit – nutný je tak jen zodpovědnější přístup k dodržování metodických pokynů při zkouškách na alkohol.
„On je to nějaký metodický pokyn, který tady toto policistům přikazuje, ale já sám jsem se setkal několikrát s tím, že v autě prostě sundáte okýnko a policista vám tam ten dechový analyzátor podá,“ říká Hirt.
Pokud tedy nyní řidič uvede, že ostřikoval okna, policista by ho měl vyzvat k vystoupení z auta, prodýchání a opakování zkoušky po deseti minutách. V tomto případě už se falešný výsledek na alkohol neukáže.
Jestliže je podle Hirta výsledek pozitivní, přestože řidič již dýchal čerstvý vzduch, znamená to, že před jízdou požil alkohol.
„V případě, že měření proběhne, jsou tam rozdíly a pořád je tam pozitivita, policista má povinnost osobu vyzvat k provedení odborného vyšetření, to znamená u lékaře. Následně se provádí odběr krve, který jednoznačně prokáže, zda v krvi je, nebo není alkohol,“ doplnil Štěpán Zachar z dopravní policie.