Výhrady k Hegerově reformě má i Platforma zdravotních pojištěnců
O základním kamenu zdravotnické reformy budou ve třetím čtení rozhodovat poslanci. Na programu schůze, která začíná odpoledne, je návrh zákona o veřejném zdravotním pojištění. Zavádí pro reformní snahy údajně zásadní podmínku možnost připlatit si za lepší péči.
Zákon o veřejném zdravotním pojištění mění také lékovou politiku, umožňuje slučování zdravotních pojišťoven a vrací do systému třetinu peněz z jejich účtů. Proti vládnímu návrhu protestuje opozice i odbory, které ho znovu odmítly na včerejším jednání tripartity.
Výhrady opozice a odborářů, které se týkají především plánovaného rozdělení péče na standardní a nadstandardní, sdílí i právník Platformy zdravotních pojištěnců Ondřeje Dostál, i když z jiných důvodů.
Právník Platformy zdravotních pojištěnců Ondřej Dostál a předseda sněmovního zdravotního výboru Boris Šťastný (ODS) o reformě diskutovali v Ozvěnách dne
„Zatímco odborům vadí, pokud jsem jim porozuměl, rozdělení péče jako takové, já bych spíš protestoval proti způsobu, jakým je učiněno. Zdá se mi nepřesné a nezajišťující právní jistotu ani pro pojištěnce, ani pro lékaře,“ poznamenal v Ozvěnách dne a upřesnil:
„Co bude předmětem připlácení, to nám určí pouze vyhláška, jejíž podobu neznáme, neznáme způsob, jak bude vznikat, nevíme, kdo do ní bude mluvit. Čili je to takové překvapení.“
Šťastný: Výhrady k reformě nemístné
Předseda sněmovního zdravotního výboru, občanský demokrat Boris Šťastný považuje výhrady, které vůči zdravotnického reformě zaznívají, za nemístné. Podle něj jsou spíše nástrojem politického boje.
„Ten zákon naprosto přesně definuje takzvaný nárok pacienta. Čili to, co dostane každý z nás zaplaceno ze systému zdravotního pojištění, které si platíme. Je tam přesně napsáno, že ze zdravotního pojištění se hradí zdravotní péče poskytnutá pojištěnci s cílem zlepšit nebo zachovat jeho zdravotní stav, nebo zmírnit jeho utrpení, pokud odpovídá zdravotnímu stavu pojištěnce a účelu, jakého má být dosaženo, je pro pojištěnce bezpečná, je v souladu s dostupnými poznatky lékařské vědy a existují důkazy o její účinnosti.“
Názory poslanců na zdravotní reformu shrnuje parlamentní zpravodajka Milada Richterová
„A pouze v případě, že existuje více variant pro dosažení stejného účelu, ministerstvo může, ale nemusí některé ekonomicky náročnější varianty vyznačit ve vyhlášce, a pacient pak platí rozdíl mezi ekonomicky základní variantou a tou náročnější. Ale to už dělá, akorát načerno,“ konstatoval poslanec Šťastný. Právník Platformy zdravotních pojištěnců ale namítl:
„Kritéria stejného efektu, proč ne. Ale my nevíme, kdo je bude posuzovat, kdo podle nich bude poměřovat ty jednotlivé postupy, zda to bude nějaká odborná společnost, zda to bude nějaký klub poradců na ministerstvu zdravotnictví. Není na to žádný proces, když se mi to nebude líbit, abych to jako pojištěnec, který to celé platí, mohl napadnout.“
Podle Borise Šťastného bude stanovení nejúčelnější léčby pro každého pacienta na jeho lékaři a zdravotní pojišťovně.
O standardech zřejmě rozhodne Ústavní soud
Levicová opozice ve sněmovně zavedení standardů zásadně odmítá a mluví o péči pro chudé a bohaté. S tím nesouhlasí zdravotní expert Věcí veřejných, poslanec Jiří Štětina:
„Není možné dělat reformu zdravotnictví bez zásadních změn. Je naprosto jasné, že tato reforma prostě bude bolet všechny – všechny hráče systému zdravotnictví, nejenom ty, kteří to platí, to znamená pojišťovny. Pokud jde o standard – nadstandard: bez toho reforma nejde. Protože standard je věc medicínská, na standard má nárok každý. Naprosto odmítám, že toto zdravotnictví je pro bohaté a pro chudé,“ uvedl Štětina.
Sociální demokracie se v případě přijetí normy chce obrátit na Ústavní soud.