Jsme s vámi, buďte s námi, vyzval Zelenskyj v českém Parlamentu. Vládě poděkoval za pomoc s uprchlíky
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystoupil před oběma komorami českého Parlamentu. V proslovu poděkoval České republice za okamžitou pomoc s uprchlíky a za následné dodávky materiálu na Ukrajinu sužovanou válkou. Za projev, ve kterém odkázal na slova Václava Havla, si Zelenskyj vysloužil potlesk českých zákonodárců vstoje.
Ukrajinský prezident zahájil svůj projev slovy: „Jsme s vámi, buďte s námi.“ V proslovu poděkoval České republice za humanitární i materiální pomoc a vyzval ji, aby v tom pokračovala i nadále.
Zelenskyj promluvil k českému Parlamentu. S projevy vystoupil už v téměř dvacítce zemí
Číst článek
„Ruské tanky, které přepadávají ukrajinská města, musí být zastaveny a spáleny nebo vyhnány z území nezávislé Ukrajiny, aby nemohly dojet do Prahy, Brna, Plzně nebo Karlových Varů. Na našem území se odehrává bitva o budoucí podobu Evropy. Pomoc od České republiky dorazila tehdy, kdy byla nejvíce zapotřebí. Ale podpořili jste tím i sami sebe, svou vlastní svobodu. Podpora by měla trvat tak dlouho, dokud bude třeba, než dojde k vítězství,“ řekl před oběma komorami parlamentu Zelenskyj.
Za svůj cíl si podle Zelenského Rusko klade dobytí všech států v Evropě. „Od Varšavy k Sofii, od Prahy k Tallinu. Vpád na Ukrajinu je pouze první krok, aby si Rusko otevřelo cestu k dalším státům,“ řekla ukrajinská hlava státu, která věří ve vítězství demokracie.
„Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí,“ odkázal Zelenskyj v závěru svého proslovu na slova prvního českého prezidenta Václava Havla, za což sklidil ovace ve stoje.
Lipavský pojede na Ukrajinu
Ministr zahraničí Jan Lipavský se v červenci chystá opět na Ukrajinu. Chce ukázat jasnou podporu České republiky zemi napadené Ruskem a hovořit se svým tamním protějškem Dmytrem Kulebou o další možné pomoci.
„Prezident Zelenskyj citoval nenaplněné heslo sovětské okupace Československa z roku 1968,“ uvedl Lipavský směrem k výroku z proslovu. „O to důležitější je dnes podporovat Ukrajinu, kam Kreml opět ze strachu ze svobody poslal svoje tanky,“ doplnil šéf české diplomacie.
Během svého vystoupení první muž Ukrajiny poznamenal, aby byl udělen Ukrajině status kandidátské země Evropské unie. Krok by podle něj posílil evropské společenství a byl by také vyjádřením evropských myšlenek a hodnot. Ruští vojáci podle Zelenského na Ukrajině bojují právě proti evropským hodnotám.
Ukrajina podala žádost o přijetí do EU v březnu krátce poté, co na ni 24. února zaútočila ruská vojska. „Udělit Ukrajině status kandidáta znamená dokázat, že evropské společenství je skutečné, evropské hodnoty fungují a nejsou jen prázdnými slovy v několika dokumentech,“ uvedl Zelenskyj. Říct Ukrajině „ano“ je podle něho také obranou ve válce s Ruskem.
Přijetí Ukrajiny do Evropské Unie je prioritou také podle českého premiéra Petra Fialy. „Je třeba, aby si celá Evropská unie byla schopna uvědomit, že Ukrajina nebojuje jen za sebe, ale také o demokracii, svobodu, práva a nezávislost,“ řekl ministerský předseda.
Zelenskyj vyzval Česko k aktivitě, která by měla směřovat k tomu, aby se na postupu k Ukrajině shodli všichni evropští lídři. Státy EU pověřily Evropskou komisi, aby se ukrajinskou žádostí zabývala a vydala doporučení. Rozhodnutí o tom, zda Ukrajině bude udělen status kandidátské země, je na členských státech EU a musí být přijato jednomyslně. Žádostí by se měl zabývat summit 23. a 24. června.
V době českého předsednictví v EU v druhé polovině tohoto roku bude podle Zelenského před Evropou mnoho výzev. „Měli bychom se dohodnout na sedmém sankčním balíčku a cíleně budovat Ukrajinu,“ řekl. Zelenskyj ocenil, že premiér Petr Fiala byl mezi prvními vrcholnými politiky, kteří po ruské invazi navštívili Ukrajinu.
Přivítání Miloše Vystrčila
Ukrajinského prezidenta přivítal předseda Senátu Miloš Vystrčil, podle kterého Ukrajina bojuje proti ruské agresi za celý civilizovaný a svobodný svět. Je třeba ji podporovat nejen slovy, ale také činy.
„My si uvědomujeme, že nebojujete jenom za svoji územní celistvost, za svoji svobodu a za svoji nezávislost, ale že bojujete za celý civilizovaný a svobodný svět,“ prohlásil Vystrčil.
Moskvu zaskočil odpor obránců Severodoněcku, hlásí britské ministerstvo obrany. Vážou ruské síly k Azotu
Číst článek
Předseda Senátu slíbil, že Česko bude Ukrajinu nadále podporovat nejen slovy, ale i činy. Jako příklad uvedl humanitární pomoc ukrajinským uprchlíkům a finanční pomoc na nákup zbraní pro Ukrajinu. Poděkoval za ni vládě i českým obyvatelům.
Češi podle Vystrčila s ohledem na nacistickou okupaci po roce 1938 a sovětskou okupaci po roce 1968 velmi dobře rozumí tomu, co lidé na Ukrajině prožívají. Tyto události podle šéfa horní komory umožňují, „abychom měli sílu a motivaci vás silně podporovat, cítit s vámi a být s vámi solidární“.
Vystrčil připomenul, že od zahájení ruské invaze na Ukrajinu uplynuly téměř čtyři měsíce. Zmínil také svou návštěvu v Kyjevě a okolí. „My víme, jak to u vás vypadá, máme očité informace,“ uvedl. Podle předsedy Senátu je třeba odvahu Ukrajinců velmi ocenit nejen slovy, ale také činy. Senát po vystoupení Zelenského chystá usnesení, v němž by mimo jiné apeloval na členské státy EU, aby na nadcházejícím summitu vyhověli žádosti Ukrajiny a uznaly ji za kandidátskou zemi EU.
Podporu Ukrajině vyjádřila také předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, podle které se Rusko dopouští „státního terorismu.“