Devět let a propadnutí veškerého majetku. V kauze Homolka padl první trest pro exředitele Dbalého
Devět let a propadnutí majetku. Městský soud v Praze vynesl rozsudek nad někdejším ředitelem Nemocnice Na Homolce Vladimírem Dbalým. Potrestal i šesticí dalších obžalovaných. Ti údajně zmanipulovali zakázku na digitalizaci chorobopisů a nákup Leksellova gama nože. Verdikt není pravomocný. Vynesení rozsudku sledovala redakce iROZHLAS.cz online.
Soud uznal vinnými také další obžalované, včetně bývalého náměstka Dbalého Michala Toběrného a dalších pěti lidí. Toběrný si má odpykat 8 let, kromě toho dostal peněžitý trest ve výši pět milionů korun.
Další obžalovaný Tomáš Kadlec dostal 6 let a pokutu 300 tisíc korun, Jozefu Kalavskému soud vyměřil pět let a finanční postih ve výši dva miliony. Dbalý a další obžalovaní navíc musí nemocnici uhradit škodu ve výši přes 60 milionů korun. Verdikty nejsou pravomocné, obžalovaní i státní zástupce se mohou odvolat.
Miliony a zlato v kufru. Jak diář o ‚moo‘ a sněžení dostal ředitele elitní nemocnice na lavici obžalovaných
Číst článek
Obžaloba žádala pro Dbalého až deset let, pro další tresty v rozmezí od 4,5 do 6 let. „S celkovým rozhodnutím jsem spokojen,“ uvedl po vyhlášení rozsudku státní zástupce Zdeněk Matula, který si pro případné odvolání ponechal lhůtu na rozmyšlenou.
Připomněl, že u Dbalého sice navrhoval o něco vyšší trest, ale soud jeho návrhu vyhověl v části zabavení veškerého majetku. Podle Matuly je takovýto trest pro obžalovaného nejcitelnější, případ Dbalého však splňuje mimořádné okolnosti, za kterých může být uložen.
Tresty pro Dbalého a spol.
- Vladimír Dbalý - 9 let, propadnutí majetku
- Michal Toběrný - 8 let, pokuta 5 milionů korun
- Petr Kutil - 6 let, pokuta 4 miliony korun
- Pavel Kocourek - 5 let, pokuta milion korun
- Tomáš Kadlec - 6 let, pokuta 300 tisíc korun
- Josef Veselý - 4 roky, pokuta 60 tisíc korun
- Jozef Kalavský - 5 let, pokuta 2 miliony korun
Podle soudkyně Silvie Slepičkové si obžalovaní rozdělili 53 milionů korun. Největší část, a to 25 milionů, získal přímo Dbalý, o zbytek se podělili jeho tehdejší náměstek, ministerský úředník Pavel Kocourek a další člen skupiny Petr Kutil.
Za stěžejní důkaz označila soudkyně Dbalého deník. Tvrdý trest pro Dbalého zvolila podle svých slov i z toho důvodu, aby působil jako výstraha pro další pachatele. Exředitel nemocnice byl navíc v době činu v podmínce za řízení pod vlivem alkoholu. Nyní o řidičský průkaz přijde.
Kauza Nemocnice Na Homolce je značně rozsáhlá, možnou korupci vyšetřovatelé rozplétali v rámci dalších dvou větví: druhou již projednává soud, ve třetí by brzy měla padnout obžaloba. iROZHLAS zpracoval i detailní rozbor první větve případu. Ta se týká tendru na digitalizaci chorobopisů a nákupu Leksellova gama nože, což jsou zakázky z roku 2009.