Vláda odmítla náhrady pro klienty zkrachovalé Union banky. Návrh i tak posoudí sněmovna
Vláda Jiřího Rusnoka dnes odmítla návrh poslanců ČSSD, aby klienti zkrachovalé Union banky dostali dodatečné náhrady. Normu i tak posoudí sněmovna.
Návrh ČSSD se vztahuje jen na fyzické osoby a klienti mají mít nárok na náhradu pouze v zákonem stanovené hranici 100 tisíc eur, tedy zhruba 2,6 milionu korun. Týkat se má nejen vkladů, ale i vkladových listin nebo depozitních certifikátů.
Sociální demokraté návrh odůvodňují tím, že se na ně obrací řada klientů zkrachovalé Union banky s tím, že nedostali své peníze zpět.
Podrobnosti o návrhu na odškodnění klientů zkrachovalé Union banky přinesla redaktorka ČRo Martina Spěváčková
Sněmovna už před sedmi lety schválila zákon, který odškodňoval klienty Union banky, Plzeňské banky a Kreditní banky Plzeň, a to až do výše 4 milionů korun. Ústavní soud však normu zrušil, protože ho zákonodárci prohlasovali jako přílepek k jinému, nesouvisejícímu zákonu.
Klienti Union banky už v minulosti částečně odškodnil Fond pojištění vkladů, po krachu banky dostali zpět 90 procent svých vkladů, ale nejvýš do částky 800 tisíc korun.
V konkurzu si pak klienti žádali o vyplacení zbylých deseti procent svých vkladů nebo větší částky, pokud jejich vklady přesahovaly zmiňovaných 800 tisíc korun.
Manažery ochránila Klausova amnestie
Union banka zavřela své pobočky v únoru 2003. V celé republice měla tehdy přibližně 130 tisíc klientů a údajně disponovala vklady v celkové výši 17 miliard korun.
Po prohlášení konkurzu byly uznány pohledávky za zhruba 15 miliard korun. První peníze dostali věřitelé na přelomu let 2004 a 2005. Šlo jen zhruba o 20 procent jejich pohledávek.
Union banka byla středně velká bankovní instituce, která na českém trhu působila dvanáct let. V roce 2003 jí Česká národní banka odebrala bankovní licenci a banku soud poslal do konkurzu.
Případ vytunelované Union banky definitivně skončil letos v dubnu. Na manažery zkrachovalého finančního ústavu se totiž vztahovala novoroční amnestie prezidenta Václava Klause. Žalobce proti amnestii nejdřív podal stížnost, pak ji však stáhl. Ostravský krajský soud, který se případem zabýval, tento jeho krok vzal na vědomí.