Vláda kývla na to, že soudcům zpětně doplatí skoro miliardu a čtvrt na platech
Stát zpětně doplatí soudcům a žalobcům 1,2 miliardy korun na platech. Schválila to vláda. Doplatek mají lidé z justice dostat kvůli tomu, že jim podle Nejvyššího soudu ministerstvo práce špatně počítalo platy. Soudci už kvůli tomu podali na 1300 žalob.
Ministři dnes těsnou většinou podpořili kompromis, který v pátek vyjednala se soudci ministryně spravedlnosti Helena Válková z hnutí ANO. Podle něj mají soudci dostat zpětně peníze za roky 2012 až 2014.
Podle Válkové peníze od státu dostanou jen ti, kteří přistoupí na dohodu o narovnání a nebudou se soudit.
O dohodě mezi vládou a justicí o částečném zpětném dorovnání platů mluvil na ČRo místopředseda Soudcovské unie Tomáš Novosad
„Bude tak silný morální a etický apel na soudce a státní zástupce, aby to podepsali. Ten, kdo to nepodepíše, by ztratil tvář jednak mezi svými kolegy, a jednak u veřejnosti,“ uvedla.
Dodala, že předpokládá, že by na dohodu mohla přistoupit většina soudců, kteří kvůli špatně vypočítaným platům už podali žalobu.
Podle ministryně zvoleným řešením stát ušetří kolem čtyř miliard korun. Část peněz na dorovnání platů půjde z rozpočtu ministerstva spravedlnosti a část bude muset podle Válkové najít minstr financí.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po dnešním jednání vlády uvedl, že kabinet s dohodou o platech soudců souhlasil se skřípěním zubů. „Je to řešení, které omezí eskalaci žalob a dalších výdajů českého státu,“ zdůraznil.
Nelze zaručit, že sto procent soudců dohodu uzavře
Předsedové Nejvyššího soudu Pavel Šámal i Nejvyššího správního soudu Josef Baxa dnes na tiskové konferenci přivítali, že kabinet schválil páteční dohodu o platech soudců. Stejně jako ministryně Válková předpokládají, že k ní přistoupí většina soudců a státních zástupců.
„Pokud dojde k našemu předpokladu, že většina soudců dohodu přijme, a v to doufáme, byť nemáme žádné právní prostředky, jak soudce k tomu nutit, pouze je můžeme vyzývat a ovlivňovat naší autoritou, doufáme, že dohoda najde naplnění,“ uvedl Šámal.
Také místopředseda Soudcovské unie Tomáš Novosad Českému rozhlasu řekl, že si myslí, že většina soudců na návrh smíru přistoupí a že dojde ke zklidnění situace. Zaručit se, že se někteří z nich neobrátí na soud, ale podle něj nelze.
„Jde o individuální nároky a samozřejmě není možné zaručit, že sto procent všech soudců nabízenou dohodu uzavře a že nebude dál pokračovat ve sporech. To nezaručí nikdo,“ upozornil.
„Nicméně i vláda při rozhodování počítala s číslem kolem 80 až 90 procent soudců, kteří by akceptovali tuto nabídku. Tento odhad může být reálný,“ dodal Novosad.