Bývalý kastelán zámku Valtice nechal zničit obrazy za několik milionů. Od soudu dostal podmínku
Okresní soud v Břeclavi v úterý uložil bývalému kastelánovi valtického zámku Michalu Tlustákovi trest 30 měsíců odložených na 3,5 roku. Podle verdiktu nechal zničit nejméně 45 obrazů soudobých výtvarníků. Škodu soud vyčíslil na zhruba 3,5 milionu korun. Poškozené soudkyně odkázala na řízení ve věcech občanskoprávních. Tlusták vinu popřel. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce si ponechal lhůtu pro možnost odvolání.
Podle samosoudkyně Heleny Slunské není pochyb o tom, že obžalovaný vydal ústní pokyn k likvidaci uměleckých děl, přičemž věděl, že byly vytvořeny na sympoziu. Pokyn podle ní uložil i s vědomím, že obrazy nejsou v jeho vlastnictví ani ve vlastnictví Národního památkového ústavu.
Obrazy umělci vytvářeli od roku 1992 na výtvarném sympoziu Velký formát. Jde o díla 39 výtvarníků ze šesti zemí. Mezi ně patřili také neúspěšný kandidát na českého prezidenta Vladimír Franz, slovenský výtvarník Vladimír Popovič nebo čeští výtvarníci Ivo Sedláček, Kamil Mikel a Petr Lysáček.
Státní zástupce Jiří Zemek je s úterním rozsudkem spokojený. „Musím si ale přečíst písemné vyhotovení, byl to složitý rozsudek, složité odůvodnění,“ uvedl.
Obhajoba počítá s tím, že se odvolá, případ by pak řešil Krajský soud v Brně. Obhájce Tomáš Cimbota označil za poněkud zvláštní, že je podle soudu díla ze starších ročníků třeba vypustit z výrokové části, protože nebyla dohledána ani inventarizována a že u pozdějších ročníků zavinění kastelána dovozuje. Cimbota také připomněl, že obžalovaný díla nikdy nepřevzal.
Tlusták si rozsudek vyslechnout nepřišel, už dříve ale u soudu vinu popřel. Uvedl, že likvidaci žádných historických nebo současných uměleckých děl nenařídil. V přípravném řízení ale vinu přiznal. Podle žalobce to bylo poprvé a naposledy, kdy se k věci postavil čelem.
‚Plátna spalte, rámy vhoďte do kontejneru‘
Podle obžaloby nechal Tlusták zničit 58 obrazů za 4,6 milionu korun. Státní zástupce Jiří Zemek uvedl, že bývalý kastelán nechal obrazy zničit pravděpodobně v roce 2011.
Zemek již dříve popsal, že se na zámku tehdy rekonstruovaly prostory, ve kterých později vznikla kavárna a právě v nich byly zničené obrazy uloženy. Tlusták prostory potřeboval vyklidit.
„Je zřejmé, že skutek tak, jak je žalován, spáchal. Usvědčují ho svědci, především jeho bývalí podřízení, kterým řekl: Vyřežte to, plátna spalte, rámy vhoďte do kontejneru,“ uvedl před časem Zemek ve své závěrečné řeči.
Přestože zničených obrazů má být podle obžaloby 58, podle soudu nechal Tlusták zničit nejméně 45 obrazů soudobých výtvarníků.
Náhrada škody?
Soudkyně část obrazů z výrokové části vypustila. Šlo o některé obrazy z let 1992 až 1996, podle soudkyně nebylo prokázáno, že se na zámku právě v tu dobu nacházely.
Soud se zabýval i vlastnickými právy k obrazům. Sympozium organizovalo Sdružení výtvarných umělců a teoretiků jihovýchodní Moravy, umělci za poskytnutí ubytování, stravy a barev měli na zámku vždy jedno z namalovaných děl zanechat s tím, že bude uskladněno a dále vystavováno.
Někteří z nich požadovali náhradu škody, podle nich na sdružení nepřešla vlastnická práva. Jiní zase měli za to, že vlastníkem se stalo sdružení a náhradu škody nepožadovali. Autory, kteří se připojili k řízení kvůli náhradě škody, ale soudkyně odkázala na řízení ve věcech občanskoprávních.
Tlusták dostal souhrnný trest, samosoudkyně do něj zahrnula i dřívější Tlustákův trest v podobě trestního příkazu za ohrožení pod vlivem návykové látky, který dostal v roce 2016. K podmíněnému trestu přidala i zákaz řízení motorových vozidel na dva roky.