Zeman řekl, že má od Putina pro Česko slíbenou vakcínu Sputnik V. ‚Budeme potřebovat certifikaci.‘
Prezident Miloš Zeman má od svého ruského protějšku Vladimira Putina slíbenou dodávku ruské vakcíny Sputnik proti covidu-19, uvedla v sobotu večer CNN Prima News. Ruského prezidenta o ni Zeman podle televize požádal dopisem po dohodě s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Certifikace vakcíny by prezidentovi stačila od Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Sám Zeman je očkovaný vakcínou firem Pfizer/BioNTech.
„Pokud jsem správně informován, tak této žádosti bude vyhověno, ale budeme samozřejmě potřebovat certifikaci,“ řekl Zeman. „Mně by úplně stačila certifikace SÚKL,“ dodal.
Vakcína jako nový nástroj diplomacie. Čína s Ruskem díky ní posilují vliv ve světě, Západ zůstává pozadu
Číst článek
Vakcína Sputnik nyní nemá schválení od SÚKL ani od Evropské agentury pro léčivé přípravky.
Na úterní schůzce se přitom nejvyšší ústavní činitelé včetně Zemana shodli, že vakcíny, kterými se bude v ČR proti koronaviru očkovat, musejí projít schvalovacím procesem Evropské komise. Uvedli to ve společném prohlášení.
Očkování v Česku
V Česku se očkuje proti nemoci covid-19 od loňského 27. prosince, a to schválenými vakcínami Pfizer/BioNTech (kterou je naočkován i Miloš Zeman), Moderna a AstraZeneca.
Zatím ale není dostatek dávek na očkování všech zájemců.
‚Nehodlám si hrát na opičku.‘ Putin vysvětlil, proč se nenechal očkovat Sputnikem V
Číst článek
Dosud bylo aplikováno podle dat ministerstva zdravotnictví víc než 644 000 vakcín. Téměř 238 000 lidí už přitom dostalo obě potřebné dávky. V pátek zdravotníci aplikovali 17 761 dávek, zhruba o 700 méně než o týden dřív.
Zeman se minulý týden vyslovil pro takzvanou maďarskou cestu očkování, uvedl po schůzce s ním předseda Pirátů Ivan Bartoš. Maďarsko a také Srbsko nakoupily vakcínu Sputnik bez schválení evropských úřadů a očkují s ní.
Odborný časopis Lancet na začátku února zveřejnil studii, podle níž účinnost ruské vakcíny Sputnik V ve třetí a poslední fázi klinických testů dosáhla 91,6 procenta. Vědci v minulosti kritizovali malou transparentnost vývoje a testování této ruské očkovací látky, nedávno zveřejněná studie to podle agentury Reuters částečně napravila.