V obecních volbách mohou volit i občané EU s přechodným pobytem
Právo volit v komunálních volbách v České republice mají i občané zemí Evropské unie, kteří tu mají přechodný pobyt. Rozhodl o tom Krajský soud v Brně. Dosud mohli v Česku k obecním volbám pouze cizinci s trvalým pobytem, což však podle soudu odporovalo unijní legislativě.
Krajský soud se věcí zabýval na základě žaloby Slováka, který požádal o doplnění na seznam voličů v Brně - Králově Poli.
Městská část mu nevyhověla s tím, že v místě nemá trvalý pobyt, jak požaduje zákon o volbách do zastupitelstev obcí. Soud ale rozhodl jinak.
V obecních volbách mohou volit i občané EU s přechodným pobytem. Usnesení soudu uvítal ředitel Multikulturního centra Praha Marek Čaněk
„Dal mu zapravdu, že není nutné, aby byl přihlášen k trvalému pobytu v České republice. Přistoupil k přímé aplikaci Smlouvy o fungování Evropské unie a navazující směrnice a rozhodl o doplnění dodatku stálého seznamu voličů pro volby do obecních zastupitelstev,“ uvedla mluvčí soudu Lenka Smutná-Polachová.
Soud vycházel z toho, že podle unijního práva „občané Unie mají mimo jiné právo volit a být voleni v obecních volbách v členském státě, v němž mají bydliště, za stejných podmínek jako státní příslušníci tohoto státu". Vnitrostátní úprava je v tomto případě podle soudu diskriminační.
Proti usnesení soudu není odvolání a může tak mít obecnou platnost. Kolika lidí se to bude týkat, zatím ministerstvo vnitra neví.
„My to usnesení přes víkend nastudujeme a v pondělí 22. září se sejde Státní volební komise. Do té doby opravdu není možné poskytovat podrobnější stanoviska,“ řekl Českému rozhlasu mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.
Na rozpor upozorňovala i ombudsmanka
Na stejný problém, kterým argumentuje brněnský soud, tedy na rozpor mezi českými a unijními zákony před časem upozornila i ombudsmanka Anna Šabatová. Podle její mluvčí Ivy Hrazdílkové usnesení soudu umožní volit dalším víc než sto tisícům lidí.
Uvítal ho i ředitel Multikulturního centra Praha Marek Čaněk. Podle něj udělení volebního práva pomáhá integrovat cizince do nové společnosti.
„Je to způsob, jak obce mohou vyjádřit zájem o tu část populace, která v tuto chvíli nemá možnost se vyjádřit. Volební právo podnítí cizince v tom, aby si zjišťovali, kde žijí, co se děje v jejich okolí. Z tohoto hlediska je to naprosto zásadní,“ podotkl Čaněk.