V kauze fiktivních objednávek dostali dva důstojníci podmínku, třetí byl osvobozen

Dva bývalí důstojníci generálního štábu dostali podmínku za fiktivní nákupy pro armádu. Třetí obžalovaný odešel bez trestu. U soukromých firem měli vytvářet černé fondy, ze kterých platili nákupy potravin, počítačů nebo dokonce zahradní techniky. Mezi roky 2002 a 2007 tak měli způsobit škodu 13 a půl milionu korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo obrany

Ministerstvo obrany | Foto: Filip Jandourek

Nejvyšší trest, tříletou podmínku, dostal Petr Šmída, který podle soudu prováděl objednávky zboží. Několika firmám proplácel renovaci tonerů, ve skutečnosti ale firmy dodávaly jiné zboží - potraviny, alkohol, sekačky nebo křovinořezy. Tyhle předměty přitom neuváděl v evidenci a není jasné, kde skončily.

Druhým odsouzeným je Ivo Zbořil, tehdejší ředitel Sekce rozvoje druhů sil na generálním štábu. Ten odešel s 10měsíční podmínkou. Jako nadřízený Petra Šmídy měl kontrolovat faktury a objednávky, to ale podle soudu nedělal. Zbořil se po vynesení rozsudku hájil tím, že o pochybných nákupech neměl tušení.

Přehrát

00:00 / 00:00

O mechanismu nákupů na generálním štábu mluvil jeho bývalý náčelník Jiří Šedivý

„Pokud neznáte vnitřní fungování a praxi, která v té době probíhala; to byly dokumenty, které pro mě neměly až takovou závažnou podstatu. Pokud jsem dnes a denně rozhodoval o vyzbrojovacích projektech v řádu miliard, desítek miliard korun, pak opravdu nějaké faktury na tonery jsem bohužel nekontroloval detailně,“ řekl Zbořil.

Třetí obviněný Ladislav Košner byl v letech 2005 a 2006 Zbořilův zástupce. Od soudu odešel bez trestu. Zproštění obžaloby navrhl sám státní zástupce s tím, že skutek, který mu byl kladen za vinu, se sice stal, ale není trestným činem.

Všichni tři vinu od počátku odmítali. O všem podle nich věděl i tehdejší náčelník generálního štábu Pavel Štefka, který to ale popírá.

Podvod se nepodařilo prokázat

Tříletá podmínka pro Šmídu je podle soudkyně maximální možný trest. Podařilo se totiž prokázat to, že hospodařil špatně se svěřenými penězi. Že by se dopustil podvodu a objednávané zboží si nechával pro sebe, se prokázat nepodařilo.

„Soud nebyl schopen i přes obsáhlé dokazování zjistit, jaké zboží bylo vlastně za tyto faktury odebíráno. Nelze jednání obžalovaného kvalifikovat jako trestný čin podvodu; nebylo spolehlivě zjištěno, že došlo k jakémukoli obohacení,“ zdůvodnila verdikt soudkyně Dana Pacholíková.

Šmída totiž tvrdil, že nakupoval věci, které armáda potřebovala, a běžný postup při jejich nákupu by byl příliš zdlouhavý. Soudkyně na závěr uvedla, že podobné praktiky byly na generálním štábu veřejným tajemstvím a s největší pravděpodobností k nim docházelo už dřív.

Podle Štefkova předchůdce v čele generálního štábu Jiřího Šedivého šlo v tomto případě o závažné selhání dvou bývalých funkcionářů, ze kterého musí ministerstvo obrany vyvodit důsledky.

„Vedle toho, že selhali někteří funkcionáři, je potřeba, aby byl zřízen takový mechanismus, který zajistí následnou kontrolu, a ta tam zcela určitě nebyla. Proto je potřeba celý tento proces znovu ověřit a nastavit takové mechanismy, aby se nemohlo stát, že jeden člověk objednává, platí a zároveň kontroluje sám sebe,“ poznamenal Šedivý.

Petr Medek, Veronika Sedláčková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme